Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Konec dotací pro drůbežáře může být pro ně likvidační

Konec dotací pro drůbežáře může být pro ně likvidační

Ministerstvo financí České republiky chce v rámci proškrtávání státního rozpočtu zrušit dotace pro drůbeží farmy. Majitelé větších drůbežích farem však varují, že s nulovou podporou od státu budou muset své farmy zavřít. 

Jaroslav Šebek (ASZ ČR)
29. srpna 2023 - 11:02

Vláda chce drůbežářům seškrtat dotace. Bude to likvidační, obávají se velcí chovatelé. Návrh nyní koluje mezirezortním připomínkovým řízením, rozhodnutí by podle ministerstva zemědělství mělo padnout v září. Majitelé větších drůbežích farem varují, že s nulovou podporou od státu budou muset farmy zavřít. Menší farmáři návrh naopak podporují. Situaci některým farmářům komplikuje i obava ze zvýšené ceny krmiva. 

Majitel společnosti Drumo Vlastislav Klaška provozuje drůbeží farmy v okolí Brna a Přerova. Ještě v roce 2021 byly podle poslední zveřejněné účetní uzávěrky v zisku 5,5 milionu korun. Letos ale kvůli nízké výkupní ceně kuřat plánuje Klaška uzavření jedné ze svých farem. 

„Celý byznys řídí supermarkety,“ uvedl majitel společnosti Drumo. Zároveň prohlásil, že v Polsku jsou výkupní ceny o 1,5 koruny za kilogram vyšší. 

„Paradoxní je, že to prodáme do Polska s vyšší cenou a ti to pak dodají do českých supermarketů,“ dodal Klaška. 

Pokud by jeho farmy přišly o dotace, hodlá Klaška podnikání ukončit. „Jestli to přijde, tak to zavřu. Chtějí nás zlikvidovat,“ řekl Klaška. 

V západní Evropě se dotace podle Klašky pravidelně zvyšují, kdežto v Česku nikoli. Ministerstvo zemědělství hodlá podporu chovatelů drůbeže bránit. 

Psali jsme:

„S ohledem na dlouhodobě zápornou rentabilitu chovu drůbeže se budeme zasazovat o podpoření chovatelů drůbeže prostřednictvím národních dotačních titulů i v dalším roce, ovšem i zde bude nutno vyrovnat se s realitou stavu veřejných financí,“ prohlásil tiskový mluvčí rezortu Vojtěch Bílý. Celkově chce ministerstvo financí na zemědělských dotacích ušetřit deset miliard korun.

Velcí drůbežáři se také obávají, že na jejich podnikání negativně dopadne růst cen krmiv. Ten by podle nich mohl nastat kvůli letošní zpožděné sklizni obilí. Zatímco loni v předposledním týdnu srpna byla sklizeň obilovin téměř u konce, letos mají zemědělci ještě 15 procent práce před sebou. Důvodem jsou vydatné deště, které zdržely žně.

Zrušení dotací pro drůbežáře by naopak uvítal předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek. Podle něj vysokými dotacemi velkých podniků jen stát udržuje nefunkční podnikatelský model a místo řešení příčin se věnuje sanování důsledků, což je neudržitelné. 

„Klasický chov nosnic nebo masných kuřat přitom může být všestranně efektivní právě na menších farmách,“ řekl Jaroslav Šebek, který před již před časem kritizoval záměr vlády na zvýšení daně ze zemědělské a lesní půdy. 

Psali jsme:

„Doufáme, že vláda vezme rozum do hrsti a přehodnotí svůj postoj ohledně navýšení daně ze zemědělské a lesní půdy. Byl by to naprosto nesmyslný krok, který by velmi negativně zasáhl české zemědělství. Nesouhlasíme rovněž s úpravami v pracovním právu dohod o provedení práce, protože speciálně v zemědělství jsou zcela mimo realitu a přivedou tyto zaměstnance jen do šedé zóny,“ uvedl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek v Českém rozhlase.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: repro ASZ ČR)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%