Svátek má: Ingrid

Politika

Velikost textu:

Konflikt by měl co nejdříve dospět k míru, říká Dostál

Konflikt by měl co nejdříve dospět k míru, říká Dostál

Jak si počínají vládní Piráti v rusko-ukrajinském konfliktu? Vláda chystá omezení dosahu webů, které ohrožují národní bezpečnost. Je to v souladu s principem svobody projevu? Zachránily vakcíny proti covidu tisíce lidských životů, jak nám tvrdívali politici?

Ondřej Dostál
22. října 2022 - 09:01

A vyšetří se pozadí obřích bruselských nákupů sporné vakcíny Pfizer? O tom všem hovořila ve svém novém pořadu Aby bylo jasno moderátorka Jana Bobošíková s renomovaným právníkem Ondřejem Dostálem.

Dostál v závěru loňského roku opustil vládní tým Pirátů, že s nimi hodnotově nesouzní, protože ztratili étos jednotnosti, umírněnosti a svobodomyslnosti. Dále je však registrovaný příznivce. 

„Nejsem samozřejmě schopen mluvit za Pirátskou stranu, jsem pouhým registrovaným příznivcem a kolegové z Plzeňského kraje jsou mi stále blízcí osobně. A myslím si, že dělají dobrou politiku, která vede k dobrému řízení toho kraje,“ poznamenal Dostál úvodem.


„Pokud jde o rusko-ukrajinský konflikt, jsem přesvědčen, že role České republiky je zde sekundární, jak dopadne mezihra mezi velmocemi, které se na tomto konfliktu podílejí buď přímo, nebo dodávkami válečného materiálu. Z pohledu mezinárodního práva je ukrajinská věc samozřejmě správná. Z pohledu mezinárodního práva nic neopravňuje Ruskou federaci, aby napadla Ukrajinu. Pro nás i pro osud lidí na Donbase je však rozhodné, aby co nejdříve tento konflikt dospěl k míru. Toto je můj názor, který jsem žádným způsobem s Piráty nekonzultoval, ale měl jsem možnost ho čerpat třeba i u papeže Františka,“ uvedl dále Ondřej Dostál a promluvil také o našich národních zájmech. 

Dostál prohlásil, že v národním zájmu České republiky je spolupracovat s blízkými státy, a to zejména středoevropskými, které jsou členy EU, ale v tom širším rozsahu i s těmi dalšími. Zdůraznil také, že bychom se neměli a priori dívat nepřátelsky na jakékoliv snahy EU mluvit jedním hlasem. Hovořil také o tom, že na druhou stranu zde máme dlouhá léta nedokončenou debatu o federalizaci EU, či o Evropě národních států. 

Také jsme psali:

„Bohužel tato mezipozice, ve které nyní jsme, oslabuje hlas Evropské unie v tomto závažném konfliktu, protože ani státy nejednají zcela samostatně, ani EU není federací jako například USA, takže její hlas je nutně slabý. A jsem přesvědčen, že z hlediska vojenské síly i ekonomického potenciálu to budou nakonec určovat ty velké státy,“ dodal Dostál.


Dalším tématem pak byl tzv. antidezinformační zákon. Dostál je toho názoru, že každá vláda, která není příliš úspěšná, potřebuje najít na své oponenty nějakou nálepku. A že je zvědavý, pokud skončí rusko-ukrajinský konflikt, tak jakou novou nálepku si na své nové oponenty nalezne vláda pak. 

„Dále, a to je nutno říct, je Česká republika malá země, která je předmětem zájmu velmocí, a to ze všech stran a nelze vyloučit, že některé z webů nebo z komunikací jsou podporovány ze strany zájmů čínských, ze strany zájmů ruských, ale i jiných světových velmocí, protože takto to v životě je. Ale to rozhodně neznamená, že by se to týkalo mainstreamu, webů, které se v této škatulce ocitají nezaviněně, a proto jsem přesvědčen, že ten antidezinformační zákon je záležitost vysoce problematická,“ řekl Dostál.

(zak, abj.cz, foto: youtube)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?