Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Konsolidační balíček přináší nejrozsáhlejší zvýšení daní

Konsolidační balíček přináší nejrozsáhlejší zvýšení daní

Šéf SPD Tomio Okamura zkritizoval Fialovu vládu za to, že zvýšením daně na palivové dřevo zdraží majitelům domů vytápění o tisíce až desítky tisíc korun ročně. Zmínil se i o příčinách růstu pohonných hmot v České republice. 

Tomio Okamura (SPD)
26. srpna 2023 - 09:03

„Fialova vláda zvýšením daně na palivové dřevo majitelům domů zdraží vytápění o tisíce až desítky tisíc korun ročně.

Součástí tzv. vládního konsolidačního balíčku, který přináší nejrozsáhlejší zvýšení daní v historii samostatné ČR, je i zvýšení daně z přidané hodnoty na palivové dřevo (včetně dřevěných pelet a briket) z 15 na 21 %. Majitelům a obyvatelů rodinných domů to tak zvedne výdaje na jejich vytápění o tisíce až desítky tisíc korun ročně, dle typu, kvality a výhřevnosti dřeva či velikosti, stáří či energetické náročnosti domu. Zvýšení této daně má být účinné od 1. ledna 2024 a je jisté, že jej prodejci dřeva následně okamžitě promítnou do svých cen. Podle expertů tento krok podpoří i černý trh se dřevem. 


Je evidentní, že Fialova vláda svými opatřeními zásadně zvyšuje základní životní náklady všech českých občanů, zejména náklady na bydlení. Možnost vytápění tuhými palivy, včetně dřeva, byla dosud pro majitele rodinných domů a obyvatele venkova levnější a dostupnou alternativou k vytápění elektřinou a plynem, jejichž ceny se v posledním období astronomicky zvýšily. Hnutí SPD ostře nesouhlasí se zvyšováním daně z přidané hodnoty na palivové dřevo, naopak navrhujeme jeho zařazení do její snížené sazby (12 %). 

Vytápění nemovitostí určených k bydlení je základní životní potřebou občanů a jako takové nesmí být pro lidi finančně likvidační. Současné jsme již před delší dobou představili komplexní plán na zlevnění energií, jehož základem je výrazné snížení cenových stropů a v případě elektřiny jejich zafixování přímo u výrobců," konstatoval šéf SPD Tomio Okamura, který se ještě stihl vyjádřil ke zvyšování pohonných hmot. 

Psali jsme:

„Kvůli Fialově vládě dále velmi zdražuje benzín a nafta. Průměrná cena benzinu vzrostla od minulé středy o 11 haléřů na 39,53 koruny za litr. Nafta je dražší o 33 haléřů, litr stojí v průměru 37,79 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva postupně zdražují zhruba od konce letošního května. Růst ceny nafty urychlilo, když od začátku srpna Fialova vláda zvýšila spotřební daň z nafty o 1,50 koruny. Cena nafty je nyní oproti začátku srpna téměř o čtyři koruny vyšší, 1. srpna stál litr podle dat CCS v průměru 33,95 koruny, informovala ČTK. Nafta i benzin jsou nyní nejdražší od konce minulého roku. Hnutí SPD je pro snížení spotřební daně z nafty a benzínu," dodal na svém facebookovém profilu Okamura ke zvyšování pohonných hmot. 

(dan, prvnizpravy.cz, foto: repro: CNN Prima)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%