Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Konsolidační balíček řadu věcí zhorší, říká Hamplová

Konsolidační balíček řadu věcí zhorší, říká Hamplová

Senátem prošel vládou navrhovaný konsolidační balíček. Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová měla své výhrady a snažila se kolegy přesvědčit, aby hlasovali proti. Toto jsou první dojmy senátorky po výsledku hlasování. 

Jana Zwyrtek Hamplová, senátorka
10. listopadu 2023 - 06:05

„Řekla jsem toho víc, ale hlavní myšlenka byla ta, že kolegové budou hlasovat ne “pro” nebo “proti” zákonu, ale podstatná bude jejich odvaha hlasovat proti, protože většina ví, že daný zákon je prostě špatný. Jednak jsem upozornila na možnou protiústavnost přijetí, jednak že obsahuje zákony, které v něm nemají co dělat, a i jejich prosazení je na hraně ústavnosti, a hlavně bere finance obcím, pracovitým lidem,  a zasáhne nejchudší a střední skupiny…. Výsledek práce vlády je totiž tristní. A nikdy nedosáhne toho, co tvrdí. 

Tedy řekla jsem kolegům, že se budou rozhodovat ne mezi “ano či ne” pro zákon, ale mezi svou inteligencí a zkušenostmi na straně jedné a poslušnosti či loajalitou ke své straně na straně druhé. A že nejde o reformu veřejných financí, ale celonárodní sbírku na rozhazování státu. Mnoho kolegů vystupuje s tak jasnými a vážnými výhradami, že bych je podepsala. Podstatné však bude hlasování. Protože řeči se mluví a voda teče. Hlas “pro” prostě znamená souhlas s tím, co mají před sebou od vlády. Protože říct vážné výhrady, a pak stisknout “ano”, potom asi něčemu nerozumím.  

Nehovořím už ani o tom, že jsou zde viditelné protiústavní prvky. I o tom dokonce byla řeč od kolegů, že to uznávají (kolegyně Marvanová). Tedy nechápu, jak by mohl být Senát jako pojistka ústavnosti, pokud to projde. Prý je to ale mimořádná situace… Žádná situace nemůže omluvit protizákonnost, o protiústavnosti nemluvě. Jako právnička jsem opravdu zděšena tímto přístupem," napsala senátorka Zwyrtek Hamplová ještě před hlasováním v Senátu.


Senát ve středu konsolidační balíček nakonec schválil. Podle představ vládních stran by měl pomoci zlepšit stav státního rozpočtu v příštích dvou letech celkem až o 150 miliard korun. Pro hlasovalo 53 ze 74 přítomných senátorek a senátorů, proti bylo deset. Zapotřebí bylo 38 hlasů. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prohlásil, že jde o kompromis všech pěti vládních stran. Soubor hlavně daňových změn nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel, na případné veto má patnáct dní. Prezident už dříve vládní snahu o konsolidaci veřejných financí uvítal. 

Ne všichni však vládní snahu vítají jako pan prezident. Takto se po hlasování vyjádřila senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. 

„Můj první komentář k přijetí vládního balíčku Senátem. Vážím si kolegů, kteří hlasovali proti nebo se alespoň zdrželi. Jména zveřejním. Nyní alespoň přehled (foto). TEDY: Balíček vlády senátem prošel. Musím se přiznat, že ta dlouhá vystupování s výhradami a pozměňovacími návrhy a následné zcela jiné hlasování dotyčného zcela nechápu, nemá-li to být tak trochu klidný spánek, nechci říct svědomí, před sebou sama. Muselo být totiž jasné, že když projde zákon, na žádné změny vůbec nedojde! Tedy ti, kteří předkládali pozměňovací návrhy nebo říkali vážné výhrady, neměli podpořit zákon. Samozřejmě s těmi mlčícími a výrazně podporujícími vládu jsme na jiných stranách břehů zcela. Kolegové přednesli aspoň návrhy nebo řekli aspoň výhrady, a často velmi ostře - a dobře. Ale byli - bohužel - potom většina loajální. 

Psali jsme:

Vím, že s tím mnozí hodně bojovali, a co k tomu dodat…. je to o prioritách a věrnosti volební straně, v jednom případě vládě. Já jsem věrná vám a sama sobě, a hlavně České republice. Jak mi vysvětlili skvělí ekonomové, a také to, co jsem si sama nastudovala, přečetla a co znám hodně dobře z osobní zkušenosti, to, co bylo dnes přijato, řeší důsledky, ne příčiny, a proto nezlepší a nevyřeší vůbec nic, naopak. Řadu toho zhorší. A postihne “nevinné”. Jak jinak, když tým řídí tým vedený premiérem s nákupním košíkem, kterému zavírají, postupně, v řadě zemí dveře. 

Tato vláda to prostě neumí. Ale dnes jsem měla pocit, že jí to doslova všechno někteří kolegové ještě věří. Tedy že je to vláda skvělá a lepší už nemůže být. Já už jí nevěřím dlouho ani pozdrav. Zvláště když potkají mě. Balíček bude jistě ještě často téma. Ještě za rok," uzavřela svůj komentář ohledně výsledku hlasování v Senátu Jana Zwyrtek Hamplová. 

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: fb profil)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%