Svátek má: Oldřich

Politika

Velikost textu:

Lidé nemají na složenky, ale ČEZ hlásí rekordní zisky

Lidé nemají na složenky, ale ČEZ hlásí rekordní zisky

Skupina ČEZ oznámila rekordní zisky. Těžko očekávat, že z toho budou mít české domácnosti důvod k oslavě, zvláště když mnohé začínají složenky od ČEZu existenčně ohrožovat.

Ilustrační foto
11. listopadu 2022 - 09:01

ČEZ zveřejnil bilanci za 3. čtvrtletí a ukázal enormní zisky v souvislosti s extrémním nárůstem cen elektřiny a plynu. Zpráva ale přichází v době, kdy je jasné, že v České republice zdražila elektrická energie nejvíce z celé Evropské unie a může tak na občany, kteří čelí vzrůstajícím zálohám na elektřinu působit jako pověstný červený hadr na býka.

„Skupina ČEZ vydělala ve III. čtvrtletí 18,7 mld. Kč, za první tři čtvrtletí celkem 52 miliard. Ve III. čtvrtletí dosáhl provozní zisk před odpisy výše 30,0 mld. Kč a čistý zisk hodnoty 18,7 mld. Kč. Za první tři čtvrtletí činil 89,3 mld. Kč.“

Věta, kterou začíná tisková zpráva rozeslaná médiím z energetické společnosti ČEZ, na první pohled ohromí skvělými čísly ziskovosti. Zvláště když ve stejném duchu pokračuje.

„Meziroční nárůst o 88 % reflektuje enormní růst cen komodit na velkoobchodních trzích, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a také vysokou provozní spolehlivost elektráren v letošním roce,“ říká totiž další text s tím, že čistý zisk dosáhl 52,3 mld. Kč a celoroční výhled je odhadován na 115 až 125 mld. Kč a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úroveň 65 až 75 mld. Kč.

„Aktuální predikce celoročního zisku indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, by mezi akcionáře bylo rozděleno 52 až 60 miliard korun. Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 36 až 42 miliard Kč, které může využít na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií,“ uvedl podle předložené tiskové zprávy předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.


Beneš také prohlásil, že společnost ČEZ již od 8. září využívá první evropský LNG terminál spuštěný od invaze na Ukrajinu, který byl zprovozněn za rekordních 6 měsíců. Podle něj terminál v nizozemském přístavu Eemshaven dokáže zpracovat zkapalněný zemní plyn odpovídající roční spotřebě plynu pro celou Českou republiku. 

„Z toho ČEZ má smlouvu na více než 1/3 kapacity na 5 let a zároveň zajistil smlouvy na konverzi LNG na zemní plyn a přepravní trasy zemního plynu z Nizozemska do Česka. Jde o zásadní krok pro energetickou bezpečnost ČR, nezávislost na Rusku a důležitou pojistku pro případ omezení dodávek zemního plynu z jiných zdrojů. Aktuálně se již plyn z terminálu používá i pro dodávky do ČR,“ dodal Beneš.

Zpráva dále uvádí, že meziročně vzrostla výroba energie z jaderných zdrojů a dosáhla za první tři čtvrtletí výše 22,6 TWh, což je o 3 % více. Výroba z obnovitelných zdrojů naopak meziročně klesla o 15 %, a to i kvůli podprůměrným hydrometeorologickým podmínkám. Zpráva také zmiňuje, že 1. listopadu byla zahájena výplata dividend za rok 2021 v celkové výši 25,8 mld. Kč.

Také jsme psali:

Je to nejspíš ne úplně šťastně načasované, když zpráva o ziscích ČEZ přichází v době, kdy občané ČR čelí stále se zvyšujícím zálohám na elektřinu a plyn a kdy se na veřejnost dostávají informace o meziročním zvýšení cen elektřiny, které jsou pro Českou republiku velmi varující.

Elektřina u nás totiž meziročně zdražila nejvíc z celé Evropské unie, a to o 62 procent. V porovnání s našimi sousedy jde o diametrálně rozdílná čísla, v EU nás následuje Lotyšsko a Dánsko, kde ale mají jinak nastavenou energetickou politiku.

Podle analytika ENA a výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiřího Gavora se ve statistice za první pololetí projevilo, že Česko se na rozdíl od jiných států EU dlouho vyhýbalo plošným formám pomoci.

A kriticky se ozval i známý advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl.

„ČEZ za první tři kvartály zosminásobil svůj zisk!!! Tak už víme, kde ty naše peníze jsou. Posiluj ČEZ - zachráníš mír! Opakovaně deklaruji, že úlohou ČEZu nemá být maximalizovat profit, nýbrž dodávat občanům ČR energie za přijatelné ceny. Ideálně má mít minimální zisk a poskytovat elektřinu za cenu do 3 Kč/kWh. Teď je to ale obráceně. Jedná se o jedinou firmu v naší zemi, kde akcionáři vlastnící 30% mají větší váhu než akcionář vlastnící 70%," zareagoval ve svém facebookovém příspěvku na enormní zisky ČEZu Rajchl.


(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?