Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Ministerstvo obrany jako expozitura Pentagonu. Rajchl udeřil

Ministerstvo obrany jako expozitura Pentagonu. Rajchl udeřil

Strana PRO dnes pořádala tiskovou konferenci ohledně plánovaného uzavření obranné smlouvy s USA. Předseda strany Jindřich Rajchl uvedl, že tento dokument vidí jako vázací akt a zároveň vyzval Fialův kabinet k okamžité demisi. 

Jindřich Rajchl (PRO)
18. května 2023 - 16:02

„Takhle nevyvážený pamflet jsem snad za svoji právnickou kariéru nečetl. Tuto dohodu zcela jednoznačně odmítáme a budeme dělat všechno pro to, aby nebyla ratifikována Parlamentem České republiky. Je ministerstvo paní Černochové samostatným úřadem, nebo se jedná o expozituru Pentagonu na území České republiky? Myslím si, že ta druhá varianta je ta správná. Poté, co tady servilně dojednáváme kontrakt na nákup letadel F-35, kdy začneme v napjaté situaci našeho státního rozpočtu platit nehorázné sumy, výrobci těchto letadel od roku 2025, aniž bychom první letadlo viděli před rokem 2030, to znamená absolutně nevyvážená dohoda, přichází ještě nebezpečnější dokument, který skutečně může znamenat velké bezpečnostní riziko pro Českou republiku,“ prohlásil předseda PRO Rajchl s tím, že on osobně vidí tento dokument jako vázací akt.

„Já osobně tvrdím, že paní Černochová se postavila bok po boku Vasilu Biľakovi. Tohle je věc, která je bohužel fatálním paradoxem v České republice, že v době, kdy potřebujeme suverénního a odvážného ministra obrany, se na tento úřad, do jeho čela, dostala osoba, která na to nemá. Svým vzděláním, svojí zkušeností, svojí inteligencí ani svojí emoční stabilitou. Paní Černochová, vzdejte to,“ pokračoval Rajchl a zároveň vyzval vládu k demisi.

„Pojďme společně zatlačit vládu k demisi,“ ukončil Rajchl svůj krátký projev, načež ještě zodpověděl dotaz z řad novinářů ohledně toho, co jako strana hodlají dělat, aby k ratifikaci obranné smlouvy nedošlo.


„Ty demonstrace, které jsme pořádali 11. března a 16. dubna, tak byly jenom prvními dvěma kroky k tomu, abychom dosáhli toho, co už je teď jednoznačným cílem, a to je demise vlády Petra Fialy. My jsme původně vyzvali tu vládu k tomu, aby s námi jednala, ta vláda absolutně neodpověděla, následně nám představila balíček, ozdravný balíček, to byla parodie, to nemělo s ozdravným balíčkem nic společného. A tahle vláda už prostě nemá mandát vládnout. Když vidím, že se tady vyhlašuje stávková pohotovost, ať už ze strany odborů pana Středuly, nebo ze strany odborů Škoda Auto, tak myslím, že to potvrzuje zcela jednoznačně to, že jsme měli pravdu, když jsme k tomuto vyzývali už před několika měsíci. My samozřejmě budeme v tom našem úsilí pokračovat. Pokud odbory vyhlásí stávku, my to velmi rádi podpoříme a připojíme se k tomu, pokud nikoliv, připravujeme svoji vlastní variantu, o které budeme veřejnost včas informovat tak, abychom dospěli k takové formě protestu a k takové formě nátlakových akcí, že ta vláda bude muset pod tím tlakem podat tu demisi, protože opravdu to je jediná záchrana pro Českou republiku,“ odpověděl předseda PRO Rajchl. 

O společné obraně není ve smlouvě ani čárka
Na tiskové konferenci promluvil také místopředseda strany pro Ondřej Svoboda. Řekl, že strana PRO svolala tiskovou konferenci kvůli vládou schválenému dokumentu nazvanému Dohoda mezi ČR a USA o spolupráci v oblasti obrany. Upozornil, že s údivem strana PRO zjistila, že o společné obraně neobsahuje smlouva ani čárku, tedy vyjma článku 6, ve kterém se upravují společné česko-americké hlídky k zajištění veřejného pořádku. 


„Americkým ozbrojeným silám umožňujeme zřizování prodejen potravin, poboček bank, otevření stravovacích zařízení, společenských a vzdělávacích center, neboli restaurací a barů, dokonce i vzdělávacích zařízení, takže nějakých škol, rekreačních zařízení. Ministryně obrany nás ubezpečuje, že tato dohoda neznamená trvalou přítomnost vojska USA na našem území. Když si čtu články téhle dohody, tak mi na mysli vytanou zákony z různých amerických filmů, kde na cizím území se prohánějí američtí vojáci, mají tam svoje základny, ale tam ty základny mají. Přesto to, co se dočteme v této dohodě, upravuje přesně tu situaci, kterou je možné vidět v těch filmech. Tahle dohoda totiž není o obranné spolupráci. Toto je dohoda, která zajišťuje podmínky trvalé přítomnosti ozbrojených sil USA na území České republiky,“ prohlásil Ondřej Svoboda s tím, že to dokládá i ustanovení, které umožňuje armádě USA využívat česká vojenská zařízení na našem území, bezplatně a s výlučným přístupem. 

„To znamená, že ta zařízení a ty části těch zařízení, které USA prohlásí za jejich výsostné nebo výlučné, tak podléhají režimu, ve kterém nebudou mít čeští vojáci ani české úřady přístup do těchto zařízení a stávají se tak výlučně americkými. Ačkoliv tedy vlastnické právo na Ameriku nepřejde, ale česká strana je nebude moci využívat. Nevzpomínám si, že by česká vláda v předvolebních slibech zmiňovala cokoliv o zřizování vojenských základen na území České republiky. Dokonce jsem nezaznamenal, že by něco takového bylo v programovém prohlášení vlády. Poslední zmínku o přítomnosti amerických vojsk na našem území jsem zaznamenal ve veřejném prostoru, když se Topolánkova vláda snažila prosadit zřízení amerického radaru na území České republiky. Tehdy Topolánkova vláda byla nucena pod tlakem veřejnosti od tohoto záměru ustoupit. Současná vláda se již názorem veřejnosti nezabývá vůbec, ignoruje ji, stejně tak v ostatních záležitostech, v podstatě českou veřejnost podvedla,“ doplnil místopředseda PRO Ondřej Svoboda.

Také jsme psali:

Veřejnoprávní média jako pštros s hlavou v písku
V průběhu tiskové konference zazněla také z úst Aleny Maršálkové kritika veřejnoprávních a mainstreamových médií, že o detailech smlouvy neinformují. 

„Teď se nehraje o poslance, teď se hraje o nás. O naše děti. A já se ptám veřejnoprávních médií, kdy o tom budete ty občany informovat? Kdy začnete plnit svoji zákonnou povinnost, že máte podávat pravdivá, nestranná a objektivní zpravodajství, informace, protože my občané České republiky máme právo na pravdivé, nestranné a objektivní informace, a máme právo, abychom si udělali sami svůj vlastní názor. Přestaňte žonglovat se slovem dezinformace, přestaňte nálepkovat a začněte informovat,“ uvedla směrem k médiím Maršálková, která se následně také obrátila na naše zákonodárce. 

„Zákonodárci. Vaše arogance vám čiší z očí, když s námi mluvíte. Když námi opovrhujete. Protože ta vaše 108! Protože se snažíte zavést korespondenční volbu. Protože se snažíte ze starých občanů udělat nesvéprávné a vezmete jim volební právo,“ dodala rozzlobeně Maršálková.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%