Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Mladých Ukrajinců se u nás začlenila jen třetina

Mladých Ukrajinců se u nás začlenila jen třetina

Mladí Ukrajinci věří v návrat domů a proto se neučí česky. Podle aktuálního průzkumu se jich u nás začlenila pouhá třetina. V našem hlavním městě to teď mají změnit takzvaní interkulturní asistenti, původem z Ukrajiny.

Ilustrační foto
23. srpna 2023 - 11:02

Mladiství z Ukrajiny výrazně zaostávají  oproti menším dětem v zapojení do kolektivu v Česku. Upozornila na to červnová studie společnosti PAQ Research. A kvůli jazykové a kulturní bariéře se s nimi dosud nedařilo navázat kontakt ani nízkoprahovým službám. V našem hlavním městě to teď mají změnit takzvaní interkulturní asistenti, původem z Ukrajiny. V Praze by jich mělo podle očekávání působit až patnáct. 

Interkulturní asistenti dochází např. na strahovské koleje, jeden působí také v nízkoprahovém klubu Pacifik v Praze 14. Interkulturní asistent rozdává dětem letáčky a snaží se je navázat, aby sem začaly chodit. „Chodí s tím i po ubytovnách nebo když potká v terénu nějaké ukrajinské partičky,“ řekla webu irozhlas.cz vedoucí Pacifiku Barbora Janurová.


„Zatím se nám bohužel podařilo navázat kontakt pouze s děti, které jsou na základní škole, ale víme, že tady mají starší sourozence, kteří by měli chodit na střední školu. Ale vlastně stále věří, že se budou moci vrátit zpátky na Ukrajinu, takže se odmítají učit český jazyk, odmítají poznávat nové lidi a víc se začleňovat. To považujeme za velký problém, který by mohl dále vyústit v nějaké sociální problémy jako nárůst kriminality nebo špatný psychický stav této části obyvatelstva,“ doplnila Janurová.

Podle červnové studie PAQ Reserach je pro začlenění do kolektivu důležitá nejen docházka do školy a znalost českého jazyka. Překážkou může být například i bydlení na ubytovnách nebo hotelech, kde jsou více izolování od českých vrstevníků, potvrdila pro irozhlas.cz analytička PAQ Reserach Martina Kavanová.

„Proto je potřeba je podpořit například nabídku volnočasových aktivit a kurzů češtiny, aby se předešlo jejich dlouhodobému vyloučení a zlepšili se příležitosti k jejich realizaci v Česku,“ uvedla Kavanová.

Psali jsme:

Červnová studia PAQ Reserach, které se účastnilo více než 700 domácností, upozornila na to, že dobře začlenit se zatím dokázala zhruba třetina mladistvých. Zatímco u menších dětí míra integrace od konce roku narůstá, u mladistvých tomu tak není.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%