Svátek má: Jitka

Politika

Velikost textu:

Na důchody není, ale 60 miliard na zrušení rodných čísel ano

Na důchody není, ale 60 miliard na zrušení rodných čísel ano

Přestože vláda předložila návrh svého úsporného balíčku, stále se ještě najdou desítky miliard na věci, které by se v době energetické krize a obrovské inflace daly zcela jistě odložit. Zvláště, když už se odkládají mnoho let a nejsou prioritou. 

Ivan Bartoš (Piráti)
19. května 2023 - 13:02

Česko asi čeká už příští rok velká změna. Rodná čísla začnou úřady měnit na systém s takzvanými identifikátory. Ty nebudou viditelně obsahovat data narození nebo pohlaví. Dosud se zavedení systému neustále odkládalo i proto, že je velkou zátěží pro veřejný i soukromý sektor. Náklady se mají pohybovat v desítkách miliard korun.

Z občanských průkazů původně mělo být odstraněno v roce 2020. Termín se ale neustále posouvá. Teď do konce roku 2024.

„Bude to obrovský zásah do IT systémů, do celkové infrastruktury, i do procesů, takže z tohoto pohledu ty náklady jsou vlastně ještě konzervativně pojaté, protože to vlastně bude znamenat změnu všeho, zejména u těch významných korporací i u veřejných institucí," soudí např. manažerský poradce David Pirner.

Podle průzkumů se celkové náklady vyšplhají na více než 56 miliard korun. Většinu z nich bude muset vynaložit soukromý sektor.„Domnívám se, že tímto krokem vynaložíme pouze obrovské astronomické náklady, ale ten efekt, že by se zlepšil život lidí, bude nulový, takže nevím, proč se v této době zabýváme takto zbytečnou agendou," prohlásil ekonom Štěpán Křeček.

„V praxi je pravda, že je třeba obměnit mnoho systémů. Ale to se děje průběžně. Mnoho úřadů a firem jsou na to dávno připraveny. Navíc se jedná o změnu, která je avizovaná už více jak deset let, byla tedy možnost se na ni připravit v rámci běžného životního cyklu a obměny software," řekl k věci ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Jeho vyjádření však oponovala poslankyně za ANO Jana Mráčková Vildumetzová. 


„Tím, že se to mnoho let odkládá, mnoho let se to posouvá, tak si myslím, že dnes na to není vůbec vhodná doba, ať už je to covidová doba, ať už je to doba, kdy tedy máme jednu z nejvyšších inflací v rámci Evropské unie," prohlásila poslankyně Vildumetzová.

Také jsme psali:

Své k tomu také napsal i adkvokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. 

„Opravdu je konec rodných čísel a jejich nahrazení novým identifikátorem každého z nás za více než 56 mld Kč (náklady státu a privátní sféry) nutné? Nepožaduje to EU, většina obyvatelstva nemá se stávajícími rodnými čísly problém. Kdo a proč tlačí tuhle obludnost? Jsem jako občan PROTI. A co Vy?" zeptal se lidí na svém facebooku Hašek. 

(jar, prvnizpravy.cz, foto: repro: CNN Prima)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%