Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Občané by měli dát najevo, že jsou nespokojení, říká Okamura

Občané by měli dát najevo, že jsou nespokojení, říká Okamura

Šéf SPD Tomio Okamura se ve studiu na CNN Prima News pokusil lidem vysvětlit, co opozici nejvíce vadí na vládním konsolidačním balíčku, který je nyní před závěrečným schvalovacím čtením. Také řekl, proč by měla Fialova vláda odstoupit.

Tomio Okamura (SPD)
10. září 2023 - 07:30

„My se proti tomu tzv. okrádacímu balíčku tvrdě stavíme, vláda chce vytáhnout z kapes občanů 73 miliard korun navíc, přestože je tady neuvěřitelná Fialova drahota. A my jsme bojovali samozřejmě ze všech sil. Je nás jenom dvacet poslanců a budeme bojovat dál, protože jsme proti zvyšování daní českým občanům a firmám. Snažili jsme se zařadit jiné návrhy, já jsem se snažil zařadit návrh na zamrazení platů politiků, protože, jak víte, Fialova vládní pětikoalice letos zvýšila sama sobě platy, já jsem navrhl zamražení, můj návrh mi letos v únoru zamítli,“ prohlásil ve studiu na televizi CNN Prima News lídr opoziční parlamentní strany SPD Tomio Okamura s tím, že na konci září se tomu bude hnutí SPD dál snažit bránit. 

„Mají většinu 109 poslanců, z hnutí ANO odešel ještě poslanec Vondrák směrem k vládní koalici. A my samozřejmě říkáme jasně, že konsolidovat finance je potřeba, ale úplně jiným způsobem. Vůbec není potřeba sahat na peníze občanů. Jasně jsme to řekli, stačí to, aby se zastavila vojenská pomoc Ukrajincům, ale i finance Ukrajincům. Dále předražené armádní nákupy. Jsme pro modernizaci armády, ale je zbytečné kupovat nejdražší F-35, vždyť to máte přes 100 miliard, politické neziskovky, co tady propagují migraci do České republiky. Prezident Zeman říkal, že politickým neziskovkám jde jedenáct miliard. My nemáme nic proti neziskovkám, které se starají o staré lidi, děti, ale proč propagovat migraci?“ zeptal se podiveně Okamura. 


Ve třetím čtení se bude hlasovat o všech pozměňovacích návrzích, kdy opozice jich podala několik desítek. 

„Téma to bude, nicméně to jsou naše dlouhodobé návrhy, které my prosazujeme dlouhodobě. Vládní koalice se bude snažit za každou cenu prosadit okradení lidí o 73 miliard, my tomu budeme z opozice bránit a budeme co nejvíc informovat veřejnost. Nenecháme to projít na jedné schůzi ve třetím čtení, budeme to zase protahovat z toho důvodu, že to budeme vysvětlovat občanům, budeme vysvětlovat veřejnosti, že je to špatně, co je tam špatně. To je ta opoziční práce, protože oni by nejradši, abychom jim nechali volnou ruku, přitom jim plně věří jen dvě procenta občanů, podle průzkumu CVVM,“ uvedl Tomio Okamura s tím, že vláda se těší nejnižší důvěře vlády za existence České republiky.

„Vláda by měla podat demisi, my navrhujeme předčasné volby a demokratické ukončení Fialovy vlády,“ prohlásil jednoznačně šéf SPD a dodal, že i podle Eurostatu je Česká republika prokazatelně nejhorší zemí. 

„Když teď srovnával Eurostat stav ekonomiky k 31. 12. 2019 a teď k 30. 6. 2023, Česká republika je jedinou zemí v Evropské unii, které dokonce klesá hrubý domácí produkt HDP. Fialova vláda nás uvedla na úplné dno,“ kritizoval současnou pětikoaliční vládu Okamura.

„Není to konsolidační balíček, je to destrukční balíček, okrádací balíček. V okamžiku, kdy Česká národní banka sama říká, že jdeme do stagnace, neboli přecházíme do recese, česká ekonomika, tak zvyšovat daně v tom okamžiku firmám, tak to opět je opatření, které jde proti ekonomice. Vláda udusila malé a střední podnikání, ale i maloobchodní tržby. Lidé třeba u potravin jezdí masově nakupovat do Polska, snižuje se i výběr DPH do české ekonomiky a mohl bych pokračovat,“ pokračoval Okamura s tím, že se hnutí SPD bude snažit prosadit schůzi o vyvolání nedůvěry vládě. 

Psali jsme:

„Mimochodem, už jsem o tom hovořil i s druhou opoziční stranou. Jsme tam jenom dvě opoziční strany. My svoláváme různé demonstrace, děláme doslova desítky besed po České republice, chodím každý týden na kontaktní kampaně, informuji občany o té situaci. Každý den natáčím i několik videí, sleduje mě přibližně 600 tisíc lidí na sociálních sítích,“ uvedl dále Okamura.

„Legislativní situace je taková, že kdo má ve Sněmovně většinu, tak má většinu. Nicméně už jsme viděli v minulosti Nečasovu vládu s panem Kalouskem, že samozřejmě poté, co ztratili důvěru i ve veřejnosti, tak byly předčasné volby 2013. Ty scénáře možné jsou a je potřeba vytvářet maximální politický tlak. Podívejte se, jak to ve vládě funguje, vždyť oni tam mají kauzy organizovaného zločinu, Dozimetr, kupčení s byty v Brně. Všechno jsou to vládní strany. ODS, STAN, TOP 09, pan Pospíšil je zapleten do toho, vždyť většina stran má nějaké problémy z těch vládních, a já si myslím, že ten veřejný tlak, ale bylo by třeba přidat i mediální tlak, že může přispět k tomu, a určitě je to potřeba dělat, aby se ta vláda pokud možno rozpadla a byly by ty předčasné volby. To by bylo to nejelegantnější řešení, protože kdyby premiér Fiala byl demokrat, ale on není demokrat, oni mají totalitní manýry, podívejte se na ministra vnitra Rakušana, tak on už to položí sám a nechá vyhlásit předčasné volby. Jenže oni se drží u koryt jako klíšťata, přestože jim plně věří dvě procenta lidí, takže ty totalitní tendence jsou jasné a myslím, že občané by měli hlasitě dát najevo, že nejsou spokojeni,“ řekl závěrem šéf druhé nejsilnější parlamentní opoziční strany SPD Tomio Okamura.

(hýbl, prvnipravy.cz, foto: repro: CNN Prima)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%