Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Oligarchové a média. Zahradil o zákulisí prezidentova úspěchu

Oligarchové a média. Zahradil o zákulisí prezidentova úspěchu

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) poukázal na pozadí úspěchu prezidenta Pavla a také na vlivové a investiční skupiny, které stoji v pozadí. Jako ukázku zmínil prodej Respektu českým oligarchům za "potlesku" veřejnoprávních médií. 

Jan Zahradil (ODS)
9. listopadu 2023 - 07:22

„Jistě jste si povšimli reklamní kampaně (včetně crowdfundingu), kterou v těchto dnech na sítích i jinde rozjeli redaktoři týdeníku Respekt v souvislosti s odchodem z mediálního domu Economia. Znalce poměrů nepřekvapí, že soukromému(!) titulu v tom přikulovaly také veřejnoprávní(!) ČT a ČRo.

Protože v českém mediálním prostředí se to poslední dobou dynamicky hýbe a protože Respekt je vlajkovou lodí jeho progresivistické části, je dobré vědět, jaké vlivové a investiční skupiny stojí v pozadí této změny. Soukromí vlastníci českých médií (a spolutvůrci jejich profilů) - to totiž zdaleka není jen Babiš, Bakala nebo Křetínský. Sdílím tedy analýzu od Borovana borovan.cz, která se cause Respekt věnuje detailně a precizně. 
Enjoy," napsal ironicky na svém facebooku europoslanec za ODS Jan Zahradil.

„Jo, ČT tomu v několika pořadech věnovala prostor, jako kdyby Tabery a spol. objevili lék na rakovinu," okomentoval Zahradilův příspěvek známý politický komentátor MF Dnes Miroslav Korecký. 

Zahradil na svém facebookovém profilu sdílel a komentoval článek zveřejněný na serveru Borovan.cz, který upozornil na pozadí prodeje deníku Respekt patřícího do mediálního domu uhlobarona Zdeňka Bakaly. 


Všechny redakce (Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, Ekonom atd.), byť se skřípením zubů, od přelomu roku přikročily s úsporným opatřením. Jediným, kdo se podle našich zdrojů postavil na zadní, byla redakce aktivistického týdeníku Respekt, která i tak v rámci Economie měla "speciální" postavení. Od počátku letošního roku tak managementu bylo zřejmé, že s Respektem se něco musí udělat. Po několika měsíčním jednání s novými investory se nyní Bakala Respektu zbavuje. Přesně, jak jsme popisovali v uplynulých měsících, rozkrývá pozadí prodejte server Borovan.cz.

Server dále uvádí, že novou vydavatelskou entitou Respektu je firma Respekt Media (RM). V ní jsou již rozděleny příslušné vlastnické podíly. Důležité jsou majetkové podíly, spojené s hlasovacími právy, každý z nich po 25 procentech, které by měli vlastnit noví investoři. Prvních 25 procent drží slovenská firma Denník N, která ovládá 28 procent v malém českém vydavatelství N media. To vydává levicový online titul Deník N, tištěné noviny nebo knihy z Edice N. Za slovenským Denníkem N stojí jednak redaktoři tohoto média (celkem 49 procent) a dále skupina slovenských podnikatelů (51 procent; Rudolf Hrubý, Peter Paško, Anton Zajac, Maroš Grund atd.), uvádí dále server. 

Psali jsme:

Dalších 25 procent s hlasovacími právy v RM vlastní společnost Independent Press, která v N media drží 56,6 procenta. Za Independent Press stojí skupina vlivných oligarchů a podnikatelů, jako například Jaroslav Horák (Albatros Media), miliardář Martin Hájek (Livesport), Libor Malý, miliardář Martin Vohánka (Eurowag/W.A.G. payment solutions), Libor Winkler (RSJ), miliardář Ondřej Fryc (Reflex Capital) nebo Silke Horáková (Albatros Media). Část z nich významným způsobem, milionovými částkami, sponzorovala prezidentskou kampaň Petra Pavla (Winkler, Vohánka, Hájek nebo Fryc) a dají se tak označit za faktické spolutvůrce současného prezidenta.

Další podíly s hlasovacími právy pak vlastní investor ze Slovensku (25 procent) a vybraní redaktoři Respektu (celkem 25 procent), v první řadě šéfredaktor týdeníku Erik Tabery. Praktickým výsledkem nového uspořádání je vlivové posílení byznysově-mediálně-lobbistické skupiny kolem prezidenta Pavla. Její byznysy a operace v České republice budou podle všeho novým mantinelem nezávislosti a fungování týdeníku Respekt, uzavírá svou analýzu a propojení českých oligarchů a prezidenta a jeho týmu server Borovan.cz. 

(dan, borovan.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%