Svátek má: Iva

Politika

Velikost textu:

Pavel splácí dluhy svým stvořitelům. Nastupuje vláda oligarchů?

Pavel splácí dluhy svým stvořitelům. Nastupuje vláda oligarchů?

Návrh prezidenta Pavla jmenovat do Ústavního soudu právničku Kateřinu Ronovskou ilustruje vzrůstající sílu a vliv neformálního podnikatelsko-lobbisticko-mediálního komplexu, který za prezidentem Pavlem stojí. 

Petr Pavel, prezident ČR
2. srpna 2023 - 07:01

„Čeští byznysmeni Martin Vohánka, Libor Winkler, Martin Hájek nebo Ondřej Fryc. Jména patřící ke smetánce českého byznysu mají jedno společné. Před volbami finančně podporovali tehdejšího hradního kandidáta a dnes prezidenta republiky Petra Pavla a zároveň patří ke skupině, která majetkově ovládá názorově vyhraněný Deník N," píše ve svém komentáři na serveru parlamentnilisty.cz Radim Panenka. 

Panenka uvádí, že většinu v tomto deníku drží Nadace Independent Press, kam tito bohatí obchodníci své podíly v Deníku N svěřili a jsou její součástí. Ve správní radě nadace už roky působí Kateřina Ronovská, právnička a vedoucí Katedry občanského práva na brněnské Masarykově univerzitě. A právě tuto Kateřinu Ronovskou nyní prezident Pavel navrhuje Senátu Parlamentu ČR za soudkyni Ústavního soudu ČR. 

Podezření na dvojitý střet zájmů zveřejnil také server Borovan.cz s tím, že na jeho dotazy k věci Hrad dosud mlčí. 

Před volbami Petr Pavel svým voličům sliboval změnu kurzu, jinou politickou kulturu a čistou politiku. Necelých pět měsíců po své inauguraci chce do Ústavního soudu dostat ženu spřízněnou se svými vlastními sponzory a s médiem, které mu ve volbách nepřímo pomáhalo v cestě na Pražský hrad. Pavel navíc v redakční radě Deníku N osobně zasedal.


„Vlivní byznysmeni a podnikatelé významným způsobem financují kampaň za zvolení Petra Pavla prezidentem České republiky, jsou de facto spolutvůrci nového prezidenta. A Petr Pavel po zvolení na Hrad následně navrhne na superdůležitou pozici soudce Ústavního soudu člověka z okruhu těch samých sponzorů. Přesněji řečeno z vehiklu, který zastřešuje jednu z jejich investic. Obecně – za jedno z hlavních nebezpečí pro demokratický systém je považováno sepětí byznysové, politické a soudní/zákonodárné moci. Pavlova aktuální akce s Ronovskou zároveň dokládá vzrůstající sílu a vliv neformálního podnikatelsko-lobbisticko-mediálního komplexu, stojícím za prezidentem Pavlem,“ uvádí server Borovan.cz.

Server dále upozorňuje, že Ronovská a jeho sponzoři nejsou jedinou vazbou mezi prezidentem a Deníkem N. „V redakční radě Deníku N byl v roce 2019 nějaký čas členem (tehdy generál) Petr Pavel osobně,“ píše s tím, že podle webu Deníku N „redakční rada je poradním orgánem spoluodpovědným za dlouhodobé směřování mediálního obsahu Deníku N, má právo navrhovat šéfredaktora, popřípadě může navrhnout jeho odvolání, schvaluje Etický kodex a dbá na jeho respektování“.

Politický komentátor a novinář Petr Holec upozornil, že pokud by chtěl do Ústavního soudu někoho podobně spřízněného dostat tehdejší prezident Miloš Zeman, senátoři by místo schvalování takového kandidáta spíše chystali další ze svých ústavních žalob k sesazení hlavy státu.

Také jsme psali:

„Kdyby tohle udělal Zeman, jsou toho plná média a hned se aktivizuje celá národní fronta dobra v čele s ‚obvyklými podezřelými‘ umělci navázanými na Českou televizi. Chvilkaři by okamžitě tahali z lidí další peníze na demonstraci. A senátoři by dávno sepisovali další ústavní žalobu, o níž by sami prohlásili, že nemá šanci,“ řekl Petr Holec serveru parlamentnílisty.cz.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%