Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Pekarová i Nerudová ostře proti Dukovi. Toto jim vzkazuje

Pekarová i Nerudová ostře proti Dukovi. Toto jim vzkazuje

Markéta Pekarová Adamová zkritizovala výroky kardinála Duky, ohledně LGBT+ komunity a jeho porovnávání utrpení Ukrajinců s dětmi, kteří nemají tradiční rodinu a oporu otce a matky. A to jí i dalším kritikům kardinál Dominik Duka vzkázal. 

Markéta Pekarová Adamová
10. září 2023 - 09:03

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyjádřila svůj nesouhlas na sociální síti X. V kritizování kardinálových výroků nebyla sama. Svůj nesouhlas vyjádřila i Danuše Nerudová.

Projevem, který kardinál Duka pronesl v koclířovském klášteře, pohoršil značnou část veřejnosti, ale i některé politiky. Své pohoršení na sociálních sítích dala najevo předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a také bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová.

Kardinál Duka uvedl, že Židé a křesťané jsou pod tlakem, protože musí hájit tradiční rodinu a utrpení ukrajinských vojáků přirovnal k utrpení dětí, kteří nemají rodiče obojího pohlaví.

Na jeho slova pohoršeně zareagovala na sociální síti X (dříve Twitter) šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Pane Duko, jsem šťastně vdaná křesťanka, ale z vašich výroků je mi úzko. Berete si jako rukojmí věřící, abyste zraňoval LGBT+ komunitu a projevil jste neuctivost vůči statečným Ukrajincům, kteří vzdorují ruské agresi. Nemluvte prosím za ty, pro které není tolerance jen slovo,“ napsala Pekarová Adamová.

Mezi dalšími kritiky kardinálových slov byla i Danuše Nerudová, která zveřejnila svůj názor na síti X.

„Nejohroženější na světě bude církev, pokud s takovými názory bude (kardinál Duka, pozn. redakce) v 21. století pokračovat. Nakonec s nimi zůstane jen on sám. Protože každý tolerantní křesťan bude respektovat druhého bez ohledu na to čím je, nebo koho miluje," uvedla kandidátka za STAN do eurovoleb a neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. 


Kardinál Duka si z toho však nic nedělá a kritikům jednoduše vzkazuje: „Přeberte si to, moji přátelé.“

Před pár dny během vystoupení v Kocléřově kardinál Dominik Duka mj. řekl: „Je hrozné utrpení těch, kdo jsou vydáni vojenské agresi. Ale nejohroženější na světě není ukrajinský voják, ale dítě, které nemá oporu v matce a otci. Židé a křesťané jsou opět, jako za nacismu a komunismu, pod tlakem, protože hájí manželství muže a ženy.“

A v evropské civilizaci to podle Duky byly právě křesťanské tradice a rituály tím, co dokázalo "měnit svět“. A něco takového potřebujeme i dnes. 

„Jestliže my křesťané budeme demonstrovat svou víru, ze které vychází naše naděje, tak se nemusíme bát ani klimatické katastrofy, ani problému s elektromobily, a můžeme hledět do budoucna, protože jsme nalezli smysl života. A víme, že člověk je bytost, která myslí,“ poznamenal kardinál Duka, který se k celé záležitosti ještě vyjádřil na sociální síti X.

„Nejsem si vědom toho, že bych v Koclířově pronášel kázání. Pokud mi ještě v mém věku slouží paměť, tak vím, že kázání měl papežský nuncius. Jako hlavní celebrant jsem měl závěrečný pozdrav. Obracel jsem se k lidem, které považuji za myslící a nejsem si vědom toho, že bych mluvil o jednotlivých skupinách, které se sdružují pod titulem LGBT+. Můj proslov se týkal vzpomínky a připomínky velkého utrpení ukrajinského národa, který trpí pod agresí a jehož vojáci jsou vystaveni všem válečným útrapám, nejenom nebezpečí smrti, ale především těžkým zraněním.

Psali jsme:

Druhou otázkou, kterou se musím zabývat, je otázka dítěte, protože je to hájení těch nejslabších, to jsou ti na začátku a to jsou ti na konci. Tedy člověk ve svém zrození a dále rození, a člověk při svém odchodu a při své smrti.

Nikdo mě nemůže obviňovat za to, že hájím právo dítěte na otce a matku. Pro každé dítě je přirozeným místem zrození rodina, která vzniká na základě manželství muže a ženy, kde se odehrává početí a rození. HÁJÍM TEDY VE SKUTEČNOSTI ZÁKON O MANŽELSTVÍ A RODINĚ, KTERÝ PLATÍ V ČR, tak se nedomnívám, že bych byl disidentem, anarchistou, nebo stoupencem fašisticko-nacistických, bolševických bojůvek.

Jen bych některým z vás, kdo budou číst tyto řádky, chtěl připomenout, aby si všimli všeho toho, co je adresováno nejen mě, ale tisícům lidí a stovkám dětí, kteří jsme účastníky Pochodu pro život, který není zaměřen proti žádným zmíněným skupinám.

Prosím dále o slušnost, protože bez slušnosti v této zemi nebude demokracie. A lidé, kteří nemají slušnost, mají vždycky blízko k diktatuře a hegemonii. 
Přeberte si to moji přátelé.

Závěrem bych chtěl říci, že opravdu nejsem schopen při svých povinnostech důchodce toho, že bych seděl u počítače nebo u mobilního telefonu a nemohu odpovídat na nejrůznější dotazy atd. Snažím se ale. Jinak děkuji všem za pozitivní i negativní zprávy. Diskuze je diskuze. Nezapomeňme však na základní slušnost. Ale opravdu nemohu každému odpovědět. Nemám tolik síly a nemám sekretariát k tomu určený," napsal kardinál Dominik Duka. 

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%