Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Pochybnosti o Stanjurovi. Hlavní ekonom Deloittu má jasno

Pochybnosti o Stanjurovi. Hlavní ekonom Deloittu má jasno

Hlavní ekonom Deloittu David Marek nesouhlasí s výroky ministra financí Zbyňka Stanjury o tom, že konsolidační balíček se dotýká hlavně podnikatelů. Podle Marka je tomu přesně naopak a nejvíce to odnesou zaměstnanci. 

David Marek, ekonom
16. května 2023 - 10:30

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) o víkendu hájil vládní konsolidační balíček před svými spolustraníky a později i před voliči tvrzením, že se má nejvíce dotýkat podnikatelů, což je dle něj férové. Někteří ovšem neskrývají pochybnosti nad tím, zda z úst šéfa státní kasy o víkendu zazněla pravdivá slova. Dle hlavního ekonoma Deloittu Davida Marka vše jednoznačně nejvíce odnesou zaměstnanci.

Vláda v minulém týdnu prezentovaného konsolidačního balíčku oznámila návrh na zvýšení daní z příjmů právnických osob, které mají vzrůst na 21 procent ze současných 19 procent, či návrh na zvýšení odvodů živnostníků, kteří tak příští rok odvedou státu navíc tři miliardy korun a v roce 2025 dalších 4,5 miliardy korun.
V rozhovoru pro Právo také souhlasil s tvrzením, že se dle něj konsolidační balíček nejvíce dotýká podnikatelů, což je podle něj férové.

Pochybnosti o slovech Stanjury, že se konsolidační balíček nejvíce dotýká podnikatelů, však má hlavní ekonom Deloittu David Marek. Dle něj vše nejvíce odnesou zaměstnanci.


„Zaměstnanci to odnesou přes vyšší nemocenské pojištění, přes spotřební daně na alkohol a tabák. Nejhůře to odnesou zaměstnanci ze státního sektoru, kde se bude šetřit na platech a provozu,“ uvedl Marek v rozhovoru pro Seznam Zprávy a poukázal na nemocenské pojištění, které mají zaměstnanci začít hradit ze své hrubé mzdy, a to ve výši 0,6 %.

Pokud se to zaměstnancům nelíbí, mají si vzpomenout na to, že se vláda neodvážila některé kroky protlačit a nastala tak například "hysterie kolem spotřební daně na tichá vína“. 

„Pokud se zaměstnancům nelíbí zavedení nemocenské, ať si stěžují moravským vinařům,“ prohlásil hlavní ekonom Deloittu Marek.

Také jsme psali:

Vláda dle něj představila konsolidační balíček, který odnesou nejvíce zaměstnanci namísto toho, aby se primárně zaměřila na daňové příjmy, které nenapáchají tolik škod či naopak mohu, v případě vyššího zdanění neřestí, i pomáhat omezit negativní jevy.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: youtube)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%