Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Pokus o cenzuru ve Sněmovně neprošel. Zostra o covidu

Pokus o cenzuru ve Sněmovně neprošel. Zostra o covidu

V Poslanecké sněmovně se uskuteční seminář ke koronaviru pod zaštitou poslance SPD Vladimíra Zlínského. Podle jeho slov není pro zdraví společnosti nejlepší, když se prosazuje jenom jeden názor.

Vladimír Zlínský (SPD)
10. listopadu 2023 - 07:03

V Poslanecké sněmovně se uskuteční seminář ke koronaviru. Akci zaštítil poslanec SPD Vladimír Zlínský. „Všichni kritici jsou zváni. Můžeme tam vést ostrou svobodnou diskusi, nikdo nemá zakázaný vstup. Ve společnosti jsou různé názory. Není pro zdraví společnosti nejlepší, když se prosazuje jenom jeden názor,“ říká o akci poslanec Zlínský.

Konference nazvaná „Vakcinace proti onemocnění covid-19 - současný pohled“ se bude v Poslanecké sněmovně konat 20. listopadu. Podle pozvánky se bude věnovat „analýze proticovidových opatření v Česku“ a „bezpečnosti vakcinace“.

Na akci zve na svém facebooku spolek Smis-Lab. „Konečně promluvíme v Parlamentu,“ hlásí s tím, že se odborníci pokusí prolomit velké covidové ticho. Mezi řečníky bude např. matematik Tomáš Fürst či viroložka Hana Zelená, která loni kandidovala do Senátu za stranu PRO vedenou advokátem Jindřichem Rajchlem.

Proti konání akce se postavil imunolog Zdeněk Hel, který zaslal předsedkyni Sněmovny Pekarové Adamové dopis s tím, aby seminář zrušila.„Protagonisté této akce dlouhodobě rozšiřují antivaxerské misinformace a lži,“ napsal Hel. „Podobné dezinformace rozvracejí důvěru v lékaře, experty a státní instituce. Tím přímo ohrožují zdraví a životy občanů,“ napsal předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) v otevřeném dopise.

Konference v dolní komoře podle něj dává organizátorům zdání legitimity. „Neberu aktérům Ústavou zaručené právo svobodně se vyjadřovat a vzájemně se utvrzovat ve svých konspiračních teoriích. Nechť tak ale činí v objektu pronajatém od privátního subjektu, nikoliv v důstojných prostorách veřejné státní instituce,“ uvádí dále Hel.

Viroložka a šéfka spolku Smis-Lab Hana Zelená označila Helovo prohlášení za lživé. „Myslím, že něco takového, co si dovoluje ten člověk rozšiřovat, je naprosto nehorázné,“ ohradila se Zelená.

Posléze se proti Helovi snesla velká vlna kritiky.

„Místo nabídky kontra-přednášky a odborné polemiky snaha o zrušení akce a umlčení oponentních názorů. Sledujeme neuvěřitelnou aroganci pisatele tohoto dopisu a moláčků, kteří si myslí, že mají větší práva než ostatní, kteří neustále zužují prostor pro svobodný projev a privatizují si veřejné instituce pro sebe. Další ostudný pokus o "CancelCulture" v ČR," uvedla k dopisu Hela Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP).

Psali jsme:

„ZPOZORNĚME - Právě probíhá snaha o zákaz akce o Co.idu i na půdě sněmovny. A kdo nám to tu naléhá na české politiky? Zdeněk Hel - český biochemik, profesor imunologie a vědecký pracovník v oboru imunologie infekčních nemocí, nádorů, a vývoje vakcín působící v Spojených státech amerických. (Wikipedie).

Je to zkrátka vidět už více jak tři roky. Z medicíny se stává politika, obrovský byznys, a kde kdo si myslí, že nám tu bude diktovat, co máme a nemáme dělat. Přiznávám - na podobné rady odjinud jsem extrémně citlivá. Doufám se proti tomuto ovlivňování a nátlaku naši politikové důsledně ohradí," napsala na své facebooku senátroka Jana Zwyrtek Hamplová.

„V Senátu mi podobný seminář zakázali, tedy upozorňuji na obdobný ve sněmovně. Tam hosty panu poslanci Zlínskému evidentně nekádrují. Tedy tuto akci podporuji, řadu vystupujících osobně znám, a jsme dlouhodobě stejných názorů. Poslanecké sněmovně gratuluji k tomu, že poslance opozičních stran nediskriminuje a jejich akce nepodrobuje cenzuře," napsala na svém facebooku také senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

Hamplová má totiž s "cenzurou" na půdě Senátu již zkušenost. Minulý pátek označila Hamplová za protiústavní a diskriminační to, že nemohla v sídle horní parlamentní komory uspořádat seminář. Pohrozila, že se kvůli tomu obrátí na Ústavní soud. Vše také napsala v dopise předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi z ODS. Senátorka za „protiústavní diskriminaci své osoby“ označila skutečnost, že jí komise pro práci Kanceláře Senátu neschválila žádost o zapůjčení jedné ze senátních jednacích místností k uspořádání semináře. Zwyrtek Hamplová seminář nazvala „Pravdivé informace jako jediná cesta z doby covidové“. Senát nakonec po apelu senátorky prostory pro konání akce zapůjčil.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: repro: protiproud)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%