Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Přežil Putinův řezník Prigožin? Údajně je všechno jinak

Přežil Putinův řezník Prigožin? Údajně je všechno jinak

Spekulace a nejasnosti kolem smrti zakladatele soukromé armády Wagnerovců oživil zpravodajský server Eurasia Daily citováním zdrojů z telegramu vedených v arabském jazyce. A podle očitých svědků je prý všechno jinak. 

Šéf Wagnerovců Prigožin
25. srpna 2023 - 13:55

„Prigožin je v Mali, aby odrazil případnou francouzskou invazi,“ napsal uživatel vystupující pod přezdívkou Emad. „Očití svědci uvádějí, že viděli Jevgenije Prigožina v hotelu v Mali,“ přiblížil dále.

Bez odvolání na relevantní zdroj uvedl, že je „Prigožin živý a zdravý“. „Neradujte se tolik. Nyní se nachází v Mali, konkrétně na hranicích s Nigerem, protože francouzská invaze do Nigeru pod záštitou ECOWAS,“ pokračoval. Podle něj má invaze začít 25. srpna ráno.

ECOWAS je ekonomická a politická unie patnácti zemí západní Afriky. Kromě nejsilnější Nigérie jsou jejími členy téměř všechny země Guinejského zálivu. Mali, Niger či Burkina Faso mají vzhledem k neklidné domácí situaci spojené s převraty členství suspendované. Toto uskupení zahrnuje země s téměř 400 miliony obyvateli – tedy počet obyvatel Spojených států a více než dvojnásobek Ruska.

Pád letadla s Prigožinem a Dmitrijem Utkinem na palubě mělo být jen divadlo vedené ze strany ruských bezpečnostních složek. „Bombardování ruského letadla je mediální inscenace, stará hra zpravodajských služeb, nic víc,“ poznamenal Emad.

Psali jsme:

Obyvatele sahelské oblasti afrického kontinentu by prý byli Prigožinovou smrtí zasaženi. „Lidé v Sahelu (stejně jako my) nechtějí uvěřit tomu, co se stalo. Ale při vědomí dobrodružství hrdiny dnešních zpráv stále existuje naděje na zázrak,“ napsal.

EuroZprávy.cz na konci července psaly, že tehdejší převrat v Nigeru přišel pro Prigožina v pravý čas. Jedním z argumentů pro převrat byl západní imperialismus. Francouzi a Němci vnímali dosavadního prezidenta Bazouma jako spolehlivého a demokraticky legitimního prezidenta v Sahelu. Francie v roce 2022 do Nigeru přemístila své vojáky z Mali, totéž chtěl učinit Bundeswehr.

Němci s Francouzi se tak po převratu postavili na stranu Bazouma a volali po ústavním pořádku. Kromě nich k pořádku vyzvala i Africká unie, řada představitelů afrických států a Spojené státy. Po jejich bok se postavila i Moskva. Ruské federaci se po převratech v oblasti podařilo výrazně rozšířit svůj vliv.

Podporu nigerijskému vojenskému převratu vyjádřil právě šéf wagnerovců. Nabídl služby svých bojovníků. „Niger se zbavil kolonizátorů,“ prohlásil. Svým vojákům, převeleným do Běloruska po dohodě s tamním lídrem Alexandrem Lukašenkem, Prigožin sdělil, že už se nebudou muset účastnit války na Ukrajině, ale zamíří do Afriky.

Psali jsme:

Advokát Michal Hašek, který v minulosti působil též jako náměstek ministra vnitra ČR, k tomu na svém facebookovém profilu poznamenal:

„Zatím mnoho nejasností kolem údajné letecké nehody v Rusku, při které měl zahynout i nedávný rebel proti Kremlu Jevgenij Prigožin. Byl na seznamu cestujících, byl i v letadle? Kdy se nehoda stala? V noci či ve dne? Kolik těl se našlo a kolik jich mělo být na palubě? Šlo o nehodu nebo o sestřelení privátního” jetu?", napsal Hašek. 

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: youtube)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%