Svátek má: Magdaléna

Politika

Velikost textu:

Připoutejte se! Turbulence od Bobošíkové s vámi zatřesou

Připoutejte se! Turbulence od Bobošíkové s vámi zatřesou

Stovky milionů z peněz daňových poplatníků v tahu za podivné akce, ale ve Sněmovně to nikoho přísliš nezajímá. Jana Bobošíková odhalila ty nejbizárnější položky, za které stát z peněz nás všech utrácí.

Jana Bobošíková (Aby bylo jasno)
13. června 2024 - 07:03

Zatímco schvalování nejdůležitějšího zákonu roku o státnímu rozpočtu média i politici věnují maximální pozornost, tzv. závěrečnému účtu, tedy vyhodnocení, jak byl rozpočet skutečně plněn, se už zdaleka tolik pozornosti nedostává.  Rozpočtový výbor tak bez zájmu médií projednal závěrečný účet kapitoly 398 – Všeobecná pokladní správa za rok 2023, který předložil ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.

„Všeobecná pokladní správa je kapitola státního rozpočtu, kterou za rok projde téměř bilion korun. Touto kapitolou procházejí především příjmy z daní, zahrnuje rezervu na neplánované a krizové výdaje. Pomáhá financovat projekty měst a obcí, zajišťuje státní podporu stavebního spoření nebo penzijního připojištění a také spravuje platby, které Česká republika musí odvádět do společného rozpočtu Evropské unie,“ popsala divákům účel zvláštní kapitoly státního rozpočtu Jana Bobošíková ve svém pořadu Aby bylo jasno.

Na projednání tohoto více než sedmdesátistránkového dokumentu bylo vyčleněno pouze dvanáct minut. Materiál přitom obsahuje řadu šokujících informací, které by podle moderátorky pořadu neměly uniknout pozornosti veřejnost. Ministerstvo financí například převedlo do rozpočtu Ministerstva zdravotnictví přes 1,6 miliardy na nákup vakcín proti covidu-19.„V témže roce musela naše země spálit vakcíny za téměř pět miliard korun, protože byly prošlé,“ konstatovala nechápavě Bobošíková.

Bobošíková se také podivovalo tomu, že v době, kdy se krátí valorizace důchodů, stát zvyšuje daně a nemá na to, aby zaplatil zdravotníky, školníky, kuchařky a údržbáře, se našlo 200 milionů korun na zajištění přípravy prezentace České republiky jako hlavní hostující země na mezinárodním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 2026.„Znamená to, že Česká republika za dva roky na upadajícím knižním veletrhu ve Frankfurtu bude čestným hostem. A aby o naší zemi mohli němečtí novináři informovat, budou jejich PR a výlety placeny z našich daní částkou 32 milionů korun. Organizovat je přitom bude PR agentura z Německa,“ poznamenala Jana Bobošíková a ještě dodala, že do fondu na pořádání recepcí půjde z peněz daňových poplatníků celých devět milionů.

Mloci, dezoláti a chcimírové

Bobošíková dále upozornila na tři sta tisíc korun, které poslalo Ministerstvo financí Ústavu pro studium totalitních režimů na uspořádání mezinárodní konference Ruský imperialismus.

„Na konferenci vystoupil například Michael Romancov nebo Alexander Mitrofanov. Účastníci konference za čtvrt milionu z peněz daňových poplatníků se mimo jiné dozvěděli, že Rusko svou informační válkou cílí v české společnosti na mloky a na dezoláty a také na nejhorší členy české společnosti, kterými jsou podle českého novináře Mitrofanova chcimírové,“ citovala názory Mitrofanova moderátorka.

Psali jsme:

„Mloci jsou lidé, kteří žijí takové obyčejné šedé životy, nevynikají intelektem, mohou být technicky zdatní, netouží po velkých vítězstvích ve svém osobním životě, stačí jim málo. Další skupinu jsem pracovně pojmenoval dezoláti, to jsou také mloci, ale jsou trošku víc mimo psychicky, potřebují se projevovat různými způsoby, zpravidla bizarně až agresivně. Abych to zkrátil, běžte příště na Václavák, až tam Rajchl svolá ty svoje ovečky. A jdeme dál, teď jsou ti nejhorší členové české společnosti, ten termín je skvělý, ale já jsem ho nevymyslel, a jsou to chcimírové, to jsou většinou lidé s jakýms takýms vzděláním. Často jsou to inženýři, lidé technického zaměření, kteří občas mají pocit, že když rozumějí své profesi, tak rozumějí úplně všemu. A samozřejmě rozumějí perfektně i té mezinárodní politice a nikdo jiný je neoblafne,“ citovala dále moderátorka Mitrofanovu prazvláštní a dehonestující "politickou terminologii".

(jk, prvnizpravy.cz, repro: abj)Je podle Vás dobře, že se Joe Biden vzdal kandidatury na příštího prezidenta USA?