Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Přístup vlády není dialog, ale diktát! Bude generální stávka?

Přístup vlády není dialog, ale diktát! Bude generální stávka?

Odborům došla s vládní arogancí trpělivost. I tak by se dalo charakterizovat vystoupení šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly, který včera jménem odborů vyhlásil stávkou pohotovost. 

Josef Středula, šéf ČMKOS
16. května 2023 - 13:02

„To, co se odehrálo ve čtvrtek, překročilo všechny meze, které jsme si uměli představit,“ zhodnotil vládní konsolidační balíček předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula a v pondělí kolem poledne s okamžitou platností vyhlásil stávkovou pohotovost. 

Přístup vlády a premiéra Petra Fialy (ODS) se dle něj nedá považovat za sociální dialog, ale za diktát a představená opatření jdou proti zaměstnancům a jejich rodinám. 

„Lidé problémy nezpůsobili, to způsobili politici svými špatnými rozhodnutími,“ vyčinil Středula současné i minulé vládě.

Vláda ve čtvrtek představila svůj konsolidační balíček a již krátce poté zazněly kritické hlasy odborářů, v nichž zaznívalo, že dle nich opatření, představená vládou, míří proti zaměstnancům a jejich rodinám i proti důchodcům.

V pondělí na prohlášení navázal odborový předák Josef Středula a na mimořádném tiskovém brífinku vyhlásil stávkovou pohotovost. 

„To rozhodnutí Českomoravské konfederace odborových svazů je naprosto jednoznačné. ČMKOS s okamžitou platností vyhlašuje stávkovou pohotovost. Je to pro nás velmi vážná situace. Jsme přesvědčeni, že to, co se odehrálo ve čtvrtek, překročilo všechny meze, které jsme si uměli představit,“ prohlásil odborový šéf.


Podle Středuly je hlavním důvodem pro vyhlášení stávkové pohotovosti to, že pokládá za nutné vést dialog. „Není možné dosáhnout sociálního smíru, aniž by se vedl dialog. Celý půlrok jsme se snažili vládu přesvědčit, abychom si sedli za jednací stoly, a jednáme… ale nic se neodehrálo. Vůbec nic,“ uvedl Středula.

Podle něj se dá za první střípek, že "někdo něco chce projednat“ označit, když odboráře pozval na jednání o důchodové reformě ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

„Ale forma byla hodně zvláštní, jelikož jsme v situaci, kdy jsme chtěli nějaký podklad a nedostali žádný. Bylo nám řečeno, že prezentaci uvidíme, ale neobdržíme. Nemáme ji do dnešního dne. Není ani součástí toho balíku, který byl ve čtvrtek zveřejněn,“ rozčiloval se Středula.

Vládě také vytkl, že jsou představené části konsolidačního balíčku vlády „proti zaměstnancům a jejich rodinám“. Dopady na rodinu podle jeho názoru ročně budou  vysoce nad sty tisíci korun.

Neméně problémový je dle Středuly přístup vlády a zejména pak výroky ministerského předsedy Petra Fialy (ODS), že se nechce s nikým o ničem de facto bavit, který měl zaznít od premiéra v neděli v České televizi. V pořadu Otázky Václava Moravce Fiala sdělil, že vláda nebude ustupovat nátlaku žádné ze zájmových skupin.

„Prostor pro změny v zásadních věcech určitě není. Nebudeme ustupovat žádnému nátlaku, musíme tato opatření udělat v zájmu České republiky a jejích občanů,“ prohlásil Fiala.

„Nepovažujeme to za sociální dialog. To není dialog. To je diktát!“ reagoval na Fialovo prohlášení Středula.

Vyhlášení stávkové pohotovosti vše podle jeho slov nekončí a odboráři jsou připraveni vyhodnocovat všechny kroky den po dni, týden po týdnu.

Také jsme psali:

Vystoupení Středuly okomentoval včera i bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. 

„Za prezidentskou volbu jsem Josefa kritizoval, dnes naopak pro něj a ČMKOS jednoznačně podpora. Sociální dialog znamená jednání a kompromisy, nikoliv jen oznámení čehokoliv s poznámkou, že se už nic podstatného nebude měnit. Pokud vláda nezačne reálně jednat se sociálními partnery i opozicí, je na místě uvažovat nejen o stávkové pohotovosti, ale přímo o stávce. A protože jde o celoplošná opatření zasahující generálně celou společnost a ekonomiku, mám na mysli stávku generální," napsal v reakci na vyhlášení stávkové pohotovosti šéfem odborů Michal Hašek. 

Odborovým svazů poslala otevřený dopis vyzývající ke spolupráci či případné koordinaci nátlakových kroků i strana PRO vedená Jindřichem Rajchlem, protesty chystá parlamentní opoziční strana SPD a dá se očekávat i podpora hnutí ANO. 

Podle některých politologů je možné, že pakliže Fiala na dialog nepřistoupí, napětí ve společnosti může přerůst i v sociální nepokoje. 

Premiér Fiala má však stále zastání u "věrných" provládních novinářů. A pakliže se jejich úvahami bude i nadále řídit, zůstane i nadále "v klidu", jak sám prohlásil.

Například novinář Jindřich Šídlo Fialu i celou vládu uklidnil, že Středulovy akce jsou stejně zanedbatelné. 

„Jestli bude generální stávka odborů vypadat jako jejich podzimní demonstrace aka zahájení a ukončení prezidentské kandidatury Josefa Středuly ve stejný den, nemá nejspíš vláda úplně důvod k obavám,“ napsal ironicky Šídlo k možné stávce.


(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%