Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Problémem opozice je politický kanibalismus, říká Hašek

Problémem opozice je politický kanibalismus, říká Hašek

Advokát a bývalý dvojnásobný hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se vyjádřil k sobotní demonstraci Česko proti vládě. Podle jeho slov se ale zatím Fialova vláda o moc bát nemusí. Demonstrace a opozice nyní podle něj nemají šanci. 

Michal Hašek
19. září 2023 - 08:03

„Hezké odpoledne všem, byl jsem dotázán na to, zda a kdy může padnout vláda, když dosavadní demonstrace ani kritika opozice nepohly vládou ani o kousek… Vážím si všech, kteří svobodně a demokraticky vyjadřují svůj názor, nejsem volič nynější vlády, můj hlas v posledních sněmovních volbách propadl (a je nás takových tuším cca milion). Přesto v komentáři říkám - Václaváky nestačí . Přečtěte si celý text, titulek je samozřejmě jen zkratka. Pro zájemce přikládám odkaz na text," napsal na sociální sítí Facebook Michal Hašek.

Na webovém portálu Život v Česku pak Hašek rozebíral sobotní demonstraci i problémy současné parlamentní i mimoparlamentní opozice s bývalým mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem. 

"Víkendová, ale i jiné proběhnuvší demonstrace pětikoalicí a její vládou nehnou samy o sobě. Chybí zatím integrace parlamentní a neparlamentní opozice a dohoda o postupu vedoucímu jednak ke konci Fialovy vlády, jednak k rychlým novým volbám," prohlásil Hašek pro ŽivotvČesku.cz.

Podle Haška je s podivem, že organizátoři sobotního protestu nerozjeli na Václavském náměstí oficiální petiční akci s výzvou k demisi vlády. 

"Petice teď mohla běžet měsíc do státního svátku 28. října a mohla znamenat získání jasného mandátu od občanů. Takovou petici by mohli organizátoři posléze osobně předat například šéfům parlamentních komor, prezidentu republiky či panu premiérovi," řekl dále Hašek s tím, že opozice je podle něj rozdrobená, což Fialově pětikoalici hraje mocně do karet. 


Hašek také vyjádřil názor, že v řadách odpůrců kabinetu vládne takzvaný politický kanibalismus.

"Rozdrobená opozice, která si hraje na vlastním písečku, či dokonce s predátorskou politikou kanibala ostatních, zatím reálnou šanci na pád vlády nedává. Opozice má jen krátký čas na to tento stav změnit. Vždyť nejpozději podzim 2024, kdy budou krajské a senátní volby, by měl být generálkou spojené, případně alespoň spolupracující opozice v politickém souboji se stranami vládní koalice," řekl Hašek. 

Jedinou, byť příliš nepravděpodobnou možností, je tak rozpad pětikoalice a následný pád Fialovy vlády. K takovému scénáři došlo na Slovensku, kde se kabinet premiéra Igora Matoviče postupně rozložil a nakonec vše vyústilo v přechodnou vládu a předčasné volby, které se budou na Slovensku konat koncem tohoto měsíce. V Čechách se ale podle vyjádření Michala Haška nic takového nerýsuje.

Psali jsme:

"Ke konci vlády v současné době by musel přijít buď obří skandál, nebo by se koalice musela začít drolit při podstatných hlasováních. Ovšem při 108 - většině pojištěné ještě hlasem exhejtmana Ivo Vondráka - to nevidím jako příliš pravděpodobné," dodal na závěr Michal Hašek.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%