Svátek má: Matěj

Politika

Velikost textu:

Protiruské sankce? Kdeže! Podíl ruské ropy u nás roste

Protiruské sankce? Kdeže! Podíl ruské ropy u nás roste

Česko využívá stále více ruské ropy, její podíl je letos nejvyšší od roku 2012. V polovině letošního roku činil podíl ropy dovezené prostřednictvím ruského ropovodu Družba kolem 65 procent. V loňském roce byl okolo 56 procent a v předchozích letech ještě nižší. 

ropovod Družba
12. září 2023 - 09:03

V pondělí to uvedla mluvčí státní společnosti Mero Barbora Putzová. Podíl ruské ropy je tak nejvyšší minimálně od roku 2012. V Evropské unii od loňska platí zákaz dovozu ropy z Ruska, Česko má při využití ropovodu Družba výjimku.

Podíl ruské ropy na celkovém dovozu v posledních měsících navíc stoupá. Česko přitom zřejmě není v Evropě výjimkou, už v létě totiž analytici upozorňovali, že se rafinerie v Evropské unii snaží zajistit si více ropy kvůli obavám z výpadků v tranzitu suroviny přes Ukrajinu.

Česká republika využívá ropu ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich je ropovod Družba, kterým do země teče ropa z Ruska. Další část dodávek ropy zajišťuje ropovod IKL z Německa, který navazuje na ropovod TAL z Itálie. Za celý rok 2022 těmito ropovody přiteklo do rafinerií v Česku 7,4 milionu tun ropy, meziročně asi o sedm procent více.


Dovoz ropy ropovodem Družba stoupá i přes protiruské sankce zaváděné kvůli invazi na Ukrajinu. Loni v prosinci začal platit zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie. Dovoz ropovodem Družba, jehož jižní větev vede přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky a severní do Polska a Německa, má však z embarga dočasnou výjimku.

„V neděli protestovaly na tři desítky lidí v Praze před budovou ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) proti vysokým dovozům ruské ropy do Česka. Protestující požadovali, aby vláda motivovala společnost Orlen Unipetrol ke snížení dodávek ropy z Ruska. Podle mluvčího ministerstva Vojtěcha Srnky však není možné dodávky ropy z Ruska nahradit hned.

Zástupci iniciativy NE ruské ropě uvedli, že v průběhu roku 2023 se do Česka dovezla ropa za 25 miliard korun, z toho sedm miliard korun označili za zbytečné platby do ruského rozpočtu. K výpočtu použili data z databáze STAZO o dovozu ropy z Ruska a údaj o minimálním odběru ruské ropy z kontraktu z roku 2013," uvádí agentura ČTK. 

Psali jsme:

Do budoucna se Česko plánuje od ruské ropy zcela odstřihnout. Mero proto letos v červenci zahájilo projekční práce na rozšíření kapacity evropského ropovodu TAL. Projekt za 1,6 miliardy korun má od roku 2025 zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země bude tak možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. 

Otázkou ale zůstává, kam se poděly protiruské sankce? Podle vyjádření vládních činitelů to minimálně již rok vypadá tak, že se Česko "vzdalo ruské ropy", aby tak podpořilo válčící Ukrajinu. Že by i v tomto premiér Petr Fiala lhal? A další otázkou pak je, proč mají naši občané stále jedny z nejvyšších cen za energie, když stále zvyšujeme objem dovozu levných energetických komodit z Ruska?

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: repro: tvnews)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
29%