Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Rajchl varuje před pokračující destrukcí našeho státu

Rajchl varuje před pokračující destrukcí našeho státu

Kauze dvou napadených Ukrajinek, ale převážně novým zjištěním, se ve svém vysílání věnoval advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Kauza byla podle něj zneužita k politickému boji. Řeč byla i o kolektivní vině. 

Jindřich Rajchl (PRO)
29. srpna 2023 - 09:03

Kolotočář Zdeněk H. z Prahy, který fyzicky napadl v Plasích v den pouti dvě Ukrajinky, a kterého poslal soud v pátek do vazby, popsal, že incident se odehrál jinak, než jak o něm informovala média. On i jeho rodina tvrdí, že konflikt vyvolaly alkoholem posilněné Ukrajinky. Ony uvedly, že je surově zbil jen pro jejich národnost. Kriminalisté Zdeňka H. za napadení dvou Ukrajinek obvinili z ublížení na zdraví a výtržnictví. Hrozí mu až pět let.

„To, co tady předvedl pan Rakušan, pan Zdechovský, pan Cemper a všichni tihle hlupáci, to je nehoráznost. To je nehoráznost, která vůbec nemá obdoby v České republice. Je to zneužití té kauzy k politickému boji. Samozřejmě jim tím nahráli novináři, protože novináři se nezeptali ani druhé strany, nezeptali se ani svědků, kteří tam byli, kteří to viděli, kteří viděli to chování. Oni se spokojili s variantou jedné strany. Já teď nebudu spekulovat nad tím, jestli to bylo tak nebo onak, to není podstatné,“ řekl ve svém vysílání ke kauze advokát Jindřich Rajchl (PRO). 

„To oni udělali závěr, že to byl národnostně motivovaný trestný čin a že za to můžeme my, tedy já, který jsem notabene vyzýval k tomu, aby ke kolektivní vině vůči Ukrajincům nebylo sáhnuto a varoval jsem před tím asi desetkrát a varuju před tím znovu, protože za to nemohou Ukrajinci, ale vláda, jednoznačně. Tak i vůči Tomio Okamurovi, takže v tuto chvíli vůbec nevíme, na základě čeho, jaký byl motiv toho člověka. Honzíku Cempře, který nerozumíš prosím tě právu, nevyjadřuj se k tomu, buď tak hodný. Prostě ty jsi analfabet, negramot, já nezpochybňuji, že ten čin se stal, tam zcela jistě k nějakému útoku došlo, ani neospravedlňuji toho člověka, který to udělal, protože prostě bít ženy je něco naprosto pro mě nepředstavitelného. Odsuzuji to, jakýmkoliv způsobem bít ženu je špatně. Ale to, o čem hovořím, je motivace,“ pokračoval Rajchl.


„Vy jste všichni nás odsoudili a udělali jste právě tu kolektivní vinu, že to byl jenom národnostně motivovaný čin, že ten člověk na ně zaútočil jenom proto, že to byly Ukrajinky. A dnes víme, že to zřejmě, zřejmě, tohle slovo zdůrazňuji, nebyla pravda. Každopádně tady máme jinou verzi příběhu, která je úplně odlišná od toho, co nám vyprávěly ty poškozené, a jsem velmi zvědav, jak to nakonec dopadne. Ale to, co vy jste říkali, že za to může Rajchl a že za to můžou další, mimochodem já jsem asi desetkrát proti všem, kteří byli naštvaní na Ukrajince, říkal: Nedělejme tu chybu, neútočme na Ukrajince, chovali bychom se stejně hloupě jako oni, stejně jako oni. Prostě kolektivní vina je špatně, za to může vláda. Vidíte, ani to nestačilo, stejně to na mě hodili a dnes vidíme, že ta motivace mohla být úplně jiná. Že ta příčina celého toho konfliktu mohla být naprosto jiná. A já jsem velmi zvědav, jak to nakonec dopadne. Nejnovější informace říkají, že ta soudkyně, která poslala dotyčného do vazby, se na ten motiv vůbec nezeptala, protože jí nezajímá. Zvláštní,“ prohlásil dále předseda PRO Rajchl.

Psali jsme:

„Na jedné straně vidíme, že vazba není uvalena na člověka, který prostě pobodal Roma v Brně, na druhé straně vidíme: Vazba je uvalena a ještě ani se paní soudkyně nezeptá, z jakého důvodu to bylo. To je prostě něco, co já vidím jako velmi nerovnoměrné a myslím si, že bychom, pokud chceme se dál považovat za právní stát, měli tyhlety nesrovnalosti řešit. Takže pane Rakušane, pane Cempře, pane Zdechovský, vy jste se zachovali jako hyeny. Vy jste vůbec nečekali na to, jak ten případ dopadne, vy jste vůbec nepočítali, že je tam nějaká jiná varianta, vy jste hned zneužili tvrzení jedné strany, k tomu, abyste zaútočili na nás, naprosto podpásově," pokračoval.

„Já tady neustále říkám: Nešiřme kolektivní vinu, nešiřme nenávist vůči Ukrajincům, byla by to obrovská chyba, protože prostě mnoho z nich jsou lidé, kteří žijí velmi slušně, kteří prostě se snaží normálně žít atd. A i kdyby mezi nimi byl jeden slušný, tak by bylo špatně tu kolektivní vinu šířit. Protože i on by v tom byl nevinně (...) Takže prosím pěkně, nešiřme kolektivní vinu vůči nikomu, notabene ne vůči Ukrajincům, protože by to byla obrovitánská chyba. Řada Ukrajinců dokonce ty útoky jasně odsuzuje a říká, že tihle lidé prostě, že s nimi nemají nic společného a že by bylo nejlepší, kdyby se vrátili na Ukrajinu. Takže tohle nedělejme," řekl Rajchl, který také během vysílání opakovaně vyzval občany, aby lidé přišli 16. září na demonstraci Česko proti vládě, která se uskuteční na Václavské náměstí v Praze. 

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: repro: XTV)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%