Svátek má: Matěj

Politika

Velikost textu:

Rakušan má z ostudy kabát. Okamura čeká, že se omluví

Rakušan má z ostudy kabát. Okamura čeká, že se omluví

Šéf SPD Tomio Okamura sdílel na svém facebookovém profilu složenku od Úřadu práce, který vyplatil žadatelce o sociální dávky 96 tisíc korun. Ministr Rakušan se do něj obul, že je to "fake" a Okamura že je lhář. Opak je však pravdou.

Vít Rakušan, ministr vnitra
1. září 2023 - 10:30

V médiích se objevil případ složenky, kterou jistá paní Balážová inkasovala na sociálních dávkách. Částka? 96 419 korun. Složenku sdílel na facebooku předseda SPD Tomio Okamura. Následně byla složenka označena ministrem Rakušanem, "bojovníky s dezinformacemi“ i médii za padělek. Ukázalo se však, že je pravá. A Okamura přešel do ostrého útoku. 

Na začátku stálo sdělení předsedy parlamentní SPD Tomia Okamury, který na sociálních sítích zveřejnil složenku, na které byla částka přesahující 96 tisíc korun a kterou měla dostat jakási paní Balážová od Úřadu práce v Ostravě.

Tuto informaci vzápětí zpochybnil Jan Cemper a jeho server Manipulátoři.cz, který „odhalil“, že složenka je cíleně upravena ve photoshopu tak, aby poukazovala na příliš vysoké dávky, které někteří naši spoluobčané dostávají.

„Podle všeho se však jedná o photoshop, když číslo 9 tam před ostatní číslice někdo dopsal,“ měl Cemper jasno. Žadatelka podle něho tedy nedostala přes 96 tisíc, ale 6 tisíc korun. A svoji dedukci následně popsal.


„Klíčem k tomu, že se jedná o hoax, jsou údaje ve spodní části složenky: „PnD r07, PnD r10, PnD r13, PnD r15, PnD r18, PnD r19, PnD r1“. PnD je totiž příspěvek na dítě. Ten má pevně danou částku. Na děti do 6 let přispívá stát 830 Kč, na děti školou povinné 970 Kč a na mladé studující od 15 do 26 let 1080 Kč. Žena podle údajů dole vychovává 7 dětí. V součtu se dostaneme na částku 6 480 Kč (1.080,- Kč + 970,- Kč + 970,- Kč + 970,- Kč + 830,- Kč + 830,- Kč + 830,- Kč = 6.480,- Kč),“ vypočítal Cemper a pokračoval v detektivní práci.

„Na složence je uvedená částka 96.419,- Kč. Co si zkusit odmyslet tu devítku na začátku? Pak nám vznikne částka 6.419,- Kč a ta už se hodně blíží částce, kterou jsem právě vypočítal. Vznikl nám tady rozdíl 61,- Kč, a to je poplatek za složenku,“ byl si šéf Manipulátorů jistý.

Z jeho přesvědčení a dedukcí ho ale vyvedl článek serveru SeznamZprávy, který odhalil, že složenka je skutečně pravá, tedy že ji nikdo nijak neupravoval. Server dokonce našel osobu, které peníze na složence úřad poukázal.

Psali jsme:

Mezitím ale stačil ministr vnitra v souvislosti se zveřejněním zmíněné složenky obvinit Okamuru ze lži a ze srabáctví, protože v době, kdy situace vypadala, že složenka je falsifikát, přehodil Okamura zodpovědnost za její zveřejnění na svůj štáb.

Situace se ale opět změnila a složenka se na základě výše zmíněných informací SeznamZprávy ukázala jako pravá. To byla „voda na Okamurův mlýn“. Předseda SPD se totiž ihned po tomto zjištění ohradil proti osočení Rakušanem ze lži.

„Ministr Rakušan (STAN) si svou neschopností opět naběhl. Zatímco hlavní zpravodajské servery již potvrdily pravdivost mnou zveřejněné peněžní poukázky, ze které je vidět, jak vysoké částky na dávkách vyplácí náš stát pod vedením Fialovy vlády některým našim spoluobčanům (96 419 Kč), ministr vnitra mne drze napadá a obviňuje ze zveřejňování lží,“ napsal na svůj facebook předseda SPD a v dalším textu obvinil Rakušana, že si jako šéf našich tajných služeb ani neumí získat informace a pracovat s nimi.

„Ministr vlády, v jehož gesci jsou i naše tajné služby, není ani schopen získat a pracovat s aktuálními informacemi. Omluvte se, pane Rakušane, jinak jste srab jen a pouze vy,“ vyzval na závěr ministra vnitra Okamura.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: repro CNN Prima)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
29%