Svátek má: Jarmila

Politika

Velikost textu:

Rakušan se už zřejmě dočista zbláznil!

Rakušan se už zřejmě dočista zbláznil!

Rakušanův „Putin v pytli“ vyvolal zděšení napříč politickým spektrem. Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan má na průšvih zaděláno. A není to poprvé, a nejspíš ani naposled. 

Vít Rakušan, ministr vnitra
5. listopadu 2022 - 11:03


Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nechal 28. října vyvěsit na budovu ministerstva vnitra instalaci, na které je mezi českou a ukrajinskou vlajkou podobizna ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku mrtvoly. 

„Nebáli jsme se karikovat Hitlera. Nebáli jsme se karikovat Saddáma Husajna. Nebojme se karikovat ani současné zlo,“ uvedl k tomu poté Rakušan s tím, že chtěl vyvolat potřebnou debatu a možná i provokativně vykopat politický příkop a označit pátou kolonu, kdo je nepřítel. A odpovědi některých politiků z vládního spektra překvapily jistou dávku odvahy... neboť všichni už vědí, že se Vít Rakušan připravuje s každým nepohodlně smýšlejícím člověkem zahájit dialog a všemi prostředky jej nasměrovat do těch správných myšlenkových kolejí. Jak před časem řekl politický komentátor Petr Holec, v opačném případě takový člověk nejspíše skončí v nějakém „pracovním táboře pro neposlušné".

Výtvor Víta Rakušana je prostě odporný, za hranicí lidského vkusu a neomluví ho ani jeho dobře nacvičený pohled „smutného a nevinného psa".

„Ač mám lidsky pro to pochopení, tak si myslím, že je to nevhodné, aby to bylo na státní budově státní instituce. Putin patří před mezinárodní trestní soud, a ne do pytle. To si můžu myslet, ale nemůže to být na budově ministerstva jako oficiální postoj státu,“ objasnil pro parlamentilisty.cz např. Jiří Pospíšil, europoslanec za TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti.
 
„Vlajka na budově Ministerstva vnitra je vrchol nevkusu. Zvláště, je-li vyvěšena v Den vzniku samostatného Československa. Každopádně já jsem se na ministra obrátila s otevřeným dopisem, v němž se tážu, kolik tato šaškárna stála české občany a zda je možné, aby si na budovách ministerstva vyvěšoval kdo chce co chce. Jestli si chce Rakušan kohokoli karikovat, tak klidně může. Ale za své a na svých nemovitostech. Mimochodem američtí prezidenti posledních dekád by mohli podobnými karikaturami zakrýt celou budovu vnitra za všechny konflikty, které vyvolali a kterých se účastnili, “ řekla k ministrovu počinu europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. 

 
„I kdybych se ztotožnil se symbolikou tohoto zobrazení, umístění plakátu na vládní budově mezi státními vlajkami je nesoudnost za hranou zákona,“ prohlásil Patrik Kunčar (KDU-ČSL), senátor za obvod Zlín, místopředseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR.

Adéla Šípová, senátorka zvolená za Pirátskou stranu v obvodu Kladno a členka ústavně právního výboru Senátu, zase považuje Rakušanův čin za nevhodný. 
 
„Je to nevhodné, nemravné, neslušné a neskutečné. A patrně i trestně postižitelné. Nevím, jak to mají maminky vysvětlovat svým dětem. Že zlým spolužákům mají ostatní děti přát smrt?“ otázala se Daniela Kovářová, senátorka za obvod Plzeň-město, prezidentka Unie rodinných advokátů a tak  bývalá ministryně spravedlnosti. 
 
„Na úřední budově, to znamená mimo jiné na budově Ministerstva vnitra, nic takového nemělo a nemá co dělat. V den státního svátku bylo mj. i Ministerstvo vnitra povinné ze zákona (§ 7 zák. č. 352 /2001 Sb.) státní vlajku České republiky vyvěsit. Nikoliv ovšem ze státní vlajky České republiky udělat součást karikatury s Putinem,“ vysvětlil svůj postoj Michael Canov, první místopředseda Starostů pro Liberecký kraj, senátor za Liberecko, místopředseda ústavně právního výboru Senátu Parlamentu ČR, starosta Chrastavy. 

Také jsme psali:
 
„Myslím si, že na budově Ministerstvu vnitra nemá billboard s Putinem co dělat,“ myslí si senátor a starosta Albrechtic Jaroslav Zeman (senátorský klub ODS, SLK, pozn. redakce).
 
„Je to velmi nešťastné a nemělo by se to opakovat. Nejde o Putina, jde o to, že by se takové jednání mohlo stát precedentním a naše politická kultura by klesla zase o něco hlouběji,“ okomentoval Aleš Dufek, poslanec za KDU-ČL, místopředseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny. 

„Kromě toho, že pan Rakušan svévolně zneužil státní budovu k vnucování vlastních politických názorů, jde především o mimořádně agresivní, pokleslé a nevkusné zhanobení cenného státního svátku,“ konstatoval Ivo Strejček z Institutu Václava Klause a bývalý europoslanec za ODS.

(svob., prvnizpravy.cz, foto: red.)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%