Svátek má: Jarmila

Politika

Velikost textu:

Roček: Střílet lidi o Halloween je skoro normální

Roček: Střílet lidi o Halloween je skoro normální

Nedávno jsem upozornil, že městská rada v Chicagu kvůli násilí rozhodla o zákazu vycházení mládeže po 22. hodině.

František Roček, publicista
7. listopadu 2022 - 02:20

Tamní aktivisté z Good Kids Mad City podali žalobu proti městu Chicago. Chtěli zrušit zákaz vycházení na Halloween, aby mladí lidé z jejich organizace mohli "sledovat policisty a udržovat mír" v Hyde Parku. Dočkali se střelby do lidí. Objevila se o tom zprávička i v českých médiích. Prostě Chicago, konstatuje publicista František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Mrtvolné souvislosti


Městský zákaz vycházení osob mladších 18 let vyjít do ulic po 22. hodině měl mládež ochránit proti nadměrnému násilí. O Halloweenu došlo ke střelbě v pondělí kolem půl desáté večer na křižovatce ulic California Avenue a Polk Street ve West Side.


Tedy v části města, kde jsou zaparkovaní lidičkové ze smíšených komunit střední třídy, dělnické třídy a nízkopříjmových černochů, Portorikánců a mexických přistěhovalců.

Rostoucí zabavování nemovitostí a stárnutí vyhnalo mnoho chudších obyvatel, většinou černochů a Latinoameričanů v rámci Chicaga zejména do South Side a Northwest Side.

Čtrnáct lidí, včetně tříletého chlapce a dvou dalších dětí, bylo v pondělí 31. října 2022 večer zraněno při střelbě z auta. Skupina lidí se účastnila vigilie, když podle policie nejméně dvě neznámé osoby v tmavém pravděpodobně sedanu Audi, začaly "náhodně střílet do davu". Střelba trvala zhruba 3 vteřiny.

Pokud jde o děti, tříletý chlapec, který byl postřelen do obou nohou, byl ve vážném stavu, stejně jako další dvě děti ve věku 11 a 13 let. Ke 14 postřeleným přibyla i patnáctá osoba - byla sražena vozidlem střelců při pokusu o útěk z místa činu.

Křižovatka, na které došlo ke střelbě, nepatří k výstavním, ale spíše mírně ošuntělým místům. Podle skoupých informací cílem střelby byla skupina místních lidí. Halloweenské procesí spojili se vzpomínkou na nedávno zemřelou sousedku. Důvod střelby? Místní spor? O tom nebylo zatím sděleno nic.

V pátek 4. 11. Bohužel 48letý zraněný muž v nemocnici zemřel.

Co dál?


Diskutuje se o městském rozpočtu na rok 2023, a zda policie má dost prostředků, protože Chicago čelí "krizi veřejné bezpečnosti" kvůli kriminalitě. Od nástupu současné starostky Lori Lightfootové do úřadu se počet krádeží aut zvýšil téměř o 100 % a vraždy vzrostly o více než 30 %.

Jeden z radních si posteskl, že „tři roky používáme stále stejný návod (k náboru) a stále vidíme, že (více) policistů odchází, než přichází."

Bezpečnost nejen v Chicagu, ale po celých USA, zbytečně oslabila štvanice vůči policii kvůli smrti kriminálníka George Floyda. Hnutí "Defund the police" (Zrušit financování policie) zcela debilně ohrozila ochranu obyvatelstva.

Např. letos v srpnu jsem četl severoamerikánský povzdech (www.washingtonexaminer.com/news/defund-police-consequences-evanston-illinois) nad situací:

„Obyvatelé malých měst po celých Spojených státech trpí nezamýšlenými důsledky hnutí "defund the police".

V těchto městech probíhá krize veřejné bezpečnosti. Morálka policie je na dně, rozpočty byly sníženy a některé trestné činy, jako jsou krádeže v maloobchodě, zmizely z radaru.

Mezi lety 2019 a 2020 zaznamenaly USA nejvyšší nárůst národní míry vražd v moderní historii. V roce 2021 překonalo své roční rekordy v počtu vražd 12 měst. Důsledky podfinancování policejního hnutí byly hlášeny ve velkých městech, jako je New York a Los Angeles, ale obyvatelé v méně obydlených oblastech byli také postiženi.

Evanston ve státě Illinois, předměstí Chicaga s přibližně 78 000 obyvateli… byl jedním z měst, která snížila své policejní rozpočty a v roce 2021 je snížila o 5,36% po vraždě George Floyda.

… O rok později město obnovilo financování policie, ale v té době už to bylo příliš málo, příliš pozdě. Síly, oslabené nízkou morálkou policistů a mírou udržení, operují se sníženou kapacitou, což poškozuje obyvatele…“

Ubývá policistů a detektivů.  V článku jsem našel i povzdech: „… Detektivové se zaměří pouze na násilné trestné činy, a přestože policisté budou stále reagovat na volání 911, následné kroky budou jiné. Snížení potenciálu policie také omezí vyšetřování incidentů zahrnujících odcizená vozidla a vloupání.“

Průzkum téměř 200 policejních oddělení provedený neziskovým think tankem Police Executive Research Forum ukazuje 45% nárůst míry odchodu do důchodu a téměř 20% nárůst rezignací v letech 2020-2021 ve srovnání s předchozím rokem.V Roanoke ve Virginii, která v loňském roce hlásila 400% nárůst trestných činů, starosta Sherman Lea řekl, že obyvatelé mu řekli, že chtějí více policistů ve své komunitě.

Ve Watertownu v Massachusetts se policejní šéf Michael Lawn obrátil na sociální média, aby našel nové policejní rekruty, ale pouze šest lidí se zúčastnilo náboru a pouze dva absolvovali zkoušku státní služby. Byla to jedna z nejnižších volebních účastí na předměstí Bostonu v historii. Policejní šéf si povzdechl: „Tuhle práci už nikdo nechce."

Ale i ti, kterým to je celkem fuk, i oni mají dost starostí. Neboť zůstat v zimě v Chicagu a na předměstích v teple může stát o stovky dolarů více než loni, protože se předpokládá, že rostoucí ceny zemního plynu a probíhající opravy financované daňovými poplatníky zvýší účty až o 30% oproti loňskému roku 2021.

Aspoň, že na Halloween šly kšefty, byť výrobci cetek, zvláště v Asii, očekávali větší poptávku.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%