Svátek má: Stela

Politika

Velikost textu:

Rusko vede válku proti celému světu, hlásá Zelenskij

Rusko vede válku proti celému světu, hlásá Zelenskij

Rusko nevede agresivní válku jen proti Ukrajině, nýbrž proti celému světu. A lidé to musí vědět. Spisovatelé a publicisté by měli psát o tom, co všechno Rusové napáchali. 

Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny
23. října 2022 - 10:30

Lodě stojí, lidé hladoví, prohásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij, který si myslí, že Rusko chce zničit celý svět.

Zelenskij vyzval novináře, aby psali o tom, koho rusové zavraždili, koho mučili, co všechno zničili. Nejen na Ukrajině, ale také v Gruzii anebo v Sýrii. 

Ukrajinský prezident Volodmyr Zelenskij promluvil k účastníkům Frankfurtského knižního veletrhu. Konstatoval, že na tomto veletrhu letos chybí dva státy – Rusko a Írán. To jsou podle Zelenského země, které dnes kulturu nerozvíjí, ale ničí. Ukrajinský prezident zdůraznil, že svět se proti těmto agresorům musí sjednotit a vytrvat.

Přesto se podle Zelenského i v Evropě stále najdou lidé tvrdící, že je třeba chápat i ruský pohled na invazi na území Ukrajiny. Tomuto musí podle něj čelit i spisovatelé a musí ukazovat, co se opravdu na Ukrajině děje. Aby lidem řekli, kolik lidí Rusové mučili, kolik jich zavraždili a co všechno zničili. Až toto všechno bude svět podrobně vědět, Zelenskyj je přesvědčen, že volání po tom, že je třeba mít pochopení pro Rusko, utichne.


A také dodal, že lidé by si měli přečíst i o těch světových politicích, kteří nechali Rusko dojít až sem. Buď tak činili záměrně, nebo ze lhostejnosti, ale podle Zelenského o nich má svět tak jako tak vědět. A stejně tak by prý měli vědět, že v minulosti končili váleční zločinci potrestáni. A budou potrestáni i teď. A nakonec by podle Zelenského měli lidé na světě vědět, čeho všeho už v této válce dosáhla Ukrajina.

Válka nebo mír? Černobílé vidění světa nic nevyřeší
Ohledně záměrů Ruska, ale především i roli OSN a snahách o mírové řešení konfliktu pohovořil před časem vojenský analytik Martin Koller. Zatímco Zelenskyj neustále hovoří o válce a o míru nechce ani slyšet, Koller se zamyslet nad tím, kdy vlastně tento konflikt počal a především, kdy se měl svět o dění na Ukrajině opravdu zajímat. 

Také jsem psali:

„Já jsem stále toho názoru, že svět se měl angažovat již v roce 2014, když vypukl Majdan. Dnes, když se podíváme na OSN, která by měla být hlavním světovým prosazovatelem míru na základě všech svých preambulí a smluv, neudělala do dnešního dne vůbec nic. OSN jednoznačně není neutrální a zcela evidentně prosazuje zájmy Spojených států, kterým jde především o to, aby prosadily rozmístění vojenských základen na území Ukrajiny. To je také dle mého důvodu jeden ze dvou hlavních důvodu této války,“ řekl Koller.

Koller ještě dodal, že výsledkem vývoje od roku 2014 je ze strany OSN jen nezájem o jakákoli mírová řešení, což považuje za velké selhání této organizace z hlediska humanity v mezinárodních vztazích.

V souvislosti s výzvami k neustálému boji vs. snahám o mírová řešení se před časem vyjádřil v rozhovoru pro Zákony bohatství i místopředseda strany PRO, expert pro mezinárodní vztahy Petr Vacek. 

Také jsme psali:

Například zmínil tzv. cirkulární diplomatickou nótu z konce minulého roku, kterou Rusko zaslalo představitelům západního světa a ve které Rusko vyjádřilo znepokojení nad situací na Ukrajině a zároveň vyzývalo světové lídry k jednání. Bohužel se tak nestalo, odpověď západního světa byla vesměs pouze stručná s tím, že Ukrajina má právo rozhodnout se o svém vlastním osudu. 

„Bylo to od Ruska svým způsobem jakási nabídka k jednání ještě před vypuknutím konfliktu, která však v té době vyslyšena nebyla a poté se situace překlenula do ozbrojeného konfliktu,“ řekl Vacek.

Vacek však zároveň podotkl, že k mírovým jednáním na celosvětové úrovni není nikdy pozdě. Koller v této souvislosti ještě připomenul Putinovu výzvu k míru z konce loňského roku, o které se však v médiích takřka nehovořilo.

Vidíme dva různé pohledy na současný válečný konflikt. Apel na boj a výzvy alespoň k pokusům o mírová řešení. A na ty by se opravdu nikdy zapomínat nemělo. 

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
46%
Ne
transparent.gif transparent.gif
27%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
27%