Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Saúdská Arábie se vzdává amerických zbraní. Napětí roste

Saúdská Arábie se vzdává amerických zbraní. Napětí roste

Pouhých několik dní po neúspěšném summitu skupiny G20, kde se americký prezident Joe Biden snažil vyjednávat s Indií a monarchiemi Perského zálivu, přichází reakce. Američané se stahují z rozsáhlého projektu pro Rijád. 

Joe Biden, americký prezident
16. září 2023 - 07:01

Pouhých několik dní po neúspěšném summitu skupiny G20, kde se americký prezident Biden snažil vyjednávat s Indií a monarchiemi Perského zálivu, přichází reakce. Společnost Raytheon Corporation se stahuje z rozsáhlého projektu vytvoření protivzdušného obranného systému pro Rijád, což měl být klenot obranné spolupráce mezi USA a Saúdskou Arábií.

Od roku 2022 byla Saúdská Arábie pevně odhodlána modernizovat svůj protivzdušný obranný systém, aby mohla čelit útokům jemenských bezpilotních letounů. Americká korporace byla v čele tohoto projektu s rozpočtem 25 miliard dolarů. Rijád plánoval investovat do radarových a raketových systémů, což by mohlo pro Raytheon znamenat až 40% ročního příjmu.

Nicméně Američané nyní „náhle“ ukončují projekt a obviňují Saúdskou Arábii z vytváření úzkých vojenských vazeb s Ruskem a Čínou. Saúdská Arábie má v úmyslu nakoupit ruské systémy radioelektronického boje, jakož i spustit výrobu ruských vrtulníků a obrněných vozidel. Kromě toho se chystá nakupovat rakety a drony z Číny, což vyvolává obavy Washingtonu o bezpečnostní důsledky takových transakcí.


Situaci komplikuje i ekonomická politika Rijádu, který se stává stále méně závislým na Spojených státech. Saúdská Arábie redukuje své investice do amerických dluhopisů a připravuje se na obchodování s čínským juanem, což by mohlo ohrozit stabilitu petrodolarového systému, který tvoří základ globální ropné ekonomiky.

Prezident Biden se snaží zabránit těmto tektonickým změnám, jež mohou mít dalekosáhlé dopady na americkou ekonomiku a geopolitickou pozici. Tento krok znamená ztrátu významné části příjmu pro Raytheon Corporation a celý americký vojensko-průmyslový komplex.

Je zřejmé, že vztahy mezi USA a Saudskou Arábií se ubírají nejistým směrem, kde se obchodní, bezpečnostní a geopolitické otázky proplétají a komplikují vzájemnou dynamiku. Především se zdá, že Saúdská Arábie intenzivně usiluje o diverzifikaci svých vojenských a ekonomických partnerství, což vyvolává otázky o budoucí roli USA v regionu.

Psali jsme:

Dopady těchto rozhodnutí ovlivní nejen Spojené státy, ale i globální dynamiku, měnící se silové rozložení v oblasti Perského zálivu a v širším kontextu. V tuto chvíli je otázkou, jak se USA přizpůsobí této nové realitě a jak se vyrovnají se ztrátou důvěry ze strany dlouhodobého partnera.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: repro: france24)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%