Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Školské asociace se bouří, ministr Rakušan je ale v klidu

Školské asociace se bouří, ministr Rakušan je ale v klidu

S návrhem změn hygienických norem pro školy nesouhlasí některé školské asociace a spolky. Špatný je podle nich zvláště návrh na zrušení povinnosti mít plot okolo pozemků mateřské školy a mít v každé třídě umyvadlo.

Vít Rakušan, ministr vnitra
30. července 2023 - 18:02

Například podle Pedagogické komory ohrožuje bezpečnost dětí, jejich zdraví a spokojenost ve škole. Podobně se vyjádřil předseda Unie školských asociací ČR – CZESHA Jiří Zajíček. Špatný je podle nich zvláště návrh na zrušení povinnosti mít plot okolo pozemků mateřské školy a mít v každé třídě umyvadlo.

Novelu vyhlášky připravuje ministerstvo zdravotnictví spolu s ministerstvem školství a ministerstvem práce a sociálních věcí. Změny hygienických norem pro školy se budou týkat nově schvalovaných budov pro vzdělávání, nynější se jim nebudou muset přizpůsobit. Současné hygienické normy jsou podle některých odborníků a politiků zastaralé, upravené hygienické požadavky by měly odstranit přehnané limity na školní prostory. Podle poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS) by se tak vyšlo vstříc rozdílům mezi školou se 40 a 1500 žáky. Koaliční politici očekávají také snížení nákladů na stavbu. Naopak opoziční ANO s návrhem nesouhlasí.


„Aktuální návrh nové hygienické vyhlášky je neakceptovatelný, protože vypouští paušálně skoro všechny hygienické standardy. Z vyhlášky se tak stává volné slohové cvičení na téma, co by se mohlo, ale nemuselo dodržovat,“ uvedl prezident spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. 

Navržené změny by podle něj vyvolaly tlak zřizovatelů škol, tedy nejčastěji obcí, na co nejnižší cenu stavby nových školních budov a rekonstrukce starších objektů. Radnice tak sice ušetří, ale úspory budou na úkor zdraví a bezpečnosti školáků, míní.

Pedagogické komoře vadí mimo jiné to, že v případě schválení novely nebude pevně daný počet metrů podlahové plochy na počet dětí nebo počet toalet. Podle ředitele odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáše Fošuma to ale nově stanoví zřizovatel podle konkrétních požadavků na provoz v projektu stavby, který následně schválí orgán ochrany veřejného zdraví, tedy krajské hygienické stanice.

Za nebezpečný považují Sárközi a Zajíček nápad, že školky nebudou muset mít oplocené své pozemky. Upozornili, že jedna učitelka má v MŠ na starost až 28 dětí. Uhlídat předškoláky v případě, že nebude školka oplocená, může být složité, soudí. Podle návrhu nové vyhlášky by také nemuselo být ve všech třídách umyvadlo.

Také jsme psali:

Proti podobným výtkám se však ohradil první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

„Vážně si opozice nebo kdokoliv jiný myslí, že zřizovatelé, ředitelé a ředitelky škol jsou nesvéprávní diletanti, kteří by připustili ohrožení bezpečnosti nebo zdraví žáků? Pojďme zjednodušit věci, které zjednodušit jdou, a spoléhat na zdravý rozum odpovědných lidí,“ uvedl ministr Rakušan na twitteru.

(jk, prvnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%