Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Skomírající ekonomika, second hand demokracie. Robejšek účtuje

Skomírající ekonomika, second hand demokracie. Robejšek účtuje

Publicista, analytik a politolog Petr Robejšek kritizoval v rozhovoru pro Aby bylo jasno kolektivní vinu proti ruské umělkyni, vysvětloval a varoval především před tím, jak se elity snaží kontrolovat společnost.

Petr Robejšek
2. srpna 2023 - 07:30

Úvodem Robejšek hovořil v pořadu Aby bylo jasno o tom, že má velký problém s kolektivní vinou, kterou ve světle války na Ukrajině sleduje. 

„Což se promítá v západních reakcích na rusko-ukrajinský konflikt ve všech možných i nemožných ohledech. Vůbec nepřipadá v úvahu, aby kulturní národ zakazoval něco z politických důvodů jen proto, že autor opery pochází ze země, která je momentálně v konfliktu, to je pod jakoukoli úroveň,“ reagoval například na událost, kdy rozhodnutí předního operního domu La Scala zahájit novou sezónu ruskou operou Boris Godunov vyvolalo nesouhlas hned po oznámení.

Podobně v Česku rezonuje kauza ruské operní pěvkyně Anny Netrebko, pražský magistrát doporučil Obecnímu domu, ať zruší její plánované vystoupení. Náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) se nechal slyšet, že Netrebko by neměla v Praze vystupovat. Do něj se Robejšek pro jeho postoje opřel: „Zajímavé je, že ten, o kterého tady jde, se tvářil, že je milovník umění a že je mu umění nadevše, a teď se zdá, že je mu nade všechno politika,“ dodal Petr Robejšek k Jiřímu Pospíšilovi.


V rámci dění na české politické scéně byl dotazován, zda by se měla spojovat mimoparlamentní opozice, před tím ale důrazně varoval. 

„Musíme si uvědomit, že jakákoli koordinace jakýchkoli aktérů vede ke konfliktům, které jsou poháněny ješitností jednotlivých potenciálních vůdců. Tohle sjednocení je podle mého názoru chybná cesta. Snažit se něco sjednocovat znamená pracovat podle modu reprezentativní demokracie, modelu, který selhal. Reprezentativní demokracie nám a všem Evropanům obstarala vlády, které se nestarají o to, co si přejí obyčejní lidé,“ upozornil Robejšek a dodal, že se musíme každý z nás jednotlivě, tam, kde žijeme, snažit malými krůčky vytvářet tu společnost, jakou bychom si přáli.

Nedávno napsal Robejšek článek, v němž uvedl, že před více než třiceti lety slavil Západ triumfální vítězství nad komunismem, ale dnes má drtivá většina evropských zemí jen second hand demokracii, skomírající ekonomiku, problematickou společnost, amerikanizovanou kulturu.

Ke svým slovům v Aby bylo jasno vysvětluje, jak se vyspělé demokracie do tohoto stavu dostaly. 

„Podstatná skutečnost je ta, že celková geopolitická a geoekonomická situace se změnila. Na všechny západní země dotírají dvě skutečnosti – nekonečný růst není nekonečný a konec globalizačního cyklu,“ upozornil politolog.


Jakou roli v tom podle Robejška hraje, že ekonomiky Evropské unie i jiné upustily od tržních principů a připustily velkou regulaci? 

„To souvisí s celkovou degenerací konzumní společnosti. Úspěšné společnosti si samy vytvářejí příčiny svého rozpadu, zániku nebo alespoň ohrožení tím, že připravují obyčejné lidi o něco tak přirozeného, co dnes s politováním konstatuji, chybí většině našeho národa, a sice podezřívavost vůči vrchnosti, kritičnost vůči tomu, co mi někdo říká, principiální nedůvěra vůči tomu, s čím se na mě někdo obrací. Vždy se musí počítat s tím, že když mi někdo něco říká, tak proto, že ode mě něco chce, a to není nutně to, co chci já. Lidi konzumují všechno včetně zpráv, včetně politiky, neptají se, zajímá je pouze, jak jednoduše a zábavně strávit den,“ řekl Robejšek.

V závěru se politolog také zmínil k válečnému konfliktu na Ukrajině, ve kterém má podle jeho slov rozhodující slovo Washington. 

Také jsme psali:

„Ti, kteří chtěli tou inscenovanou krizí dosáhnout cíl uchování a posílení vlastní moci, se sami oslabili. BRICS a jeho rostoucí počet členů je pravý opak toho, co by si přáli ti, kteří rozhodují o tom, co bude dělat západní Evropa, myslím tím Spojené státy, velmoc, která je v zenitu a obává se, že sestoupí, tak se tomu brání. Teď jde o to, jak chytře se s touto výzvou zachází, obávám se, že americká administrace s ní nezacházela příliš chytře,“ uvedl Petr Robejšek s tím, že „klíč k míru je právě ve Washingtonu“.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: repro: abj)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%