Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Šlachta: Rakušan zakryl kreditem a prací starostů své mafiánské zájmy

Šlachta: Rakušan zakryl kreditem a prací starostů své mafiánské zájmy

Bývalý elitní detektiv a předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta se v exkluzivním rozhovoru pro První zprávy vyjádřil o možném dopadu zvyšování cen energií na český průmysl. Také řekl, co si myslí o nákupu stíhaček F-35 i o kauze Dozimetr.

Robert Šlachta, hnutí Přísaha
9. listopadu 2023 - 13:05

Podle dat Eurostatu vzrostla cena plynu v ČR (meziročně v prvním pololetí letošního roku) o 57% na 0,1138 eur, tedy cca 2,80 Kč za kWh. V Polsku platily domácnosti 0,0683 eur, na Slovensku jen 0,0571 eur a v Maďarsku dokonce 0,0337 eur... tedy téměř čtvrtinu toho, co platíme my. Navíc jak se zdá, elektřina by domácnostem mohla od příštího roku citelně zdražit. Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž navrhuje pro příští rok nárůst regulované části ceny elektřiny pro domácnosti o 71 procent. Cena za jednu megawatthodinu (MWh) by tak vzrostla o více než 1400 Kč s DPH. Jak vidíte situaci ohledně cen energií Vy? Máme brát návrh ERÚ jako důvod k obavám?

Vidím absolutní selhání role regulátora. Já se nyní ptám, jestli vůbec takový úřad potřebujeme v takovém rozsahu platit, když nic nereguluje. Možná bychom ho mohli o půlku osekat a alespoň bychom ušetřili pár set milionů. Samozřejmě návrh zvýšení o 71 % pro lidi a 200 % pro firmy považuji za skandální a Přísaha podá příští týden oficiální připomínku k tomuto návrhu za všechny lidi a firmy, kterých se to dotkne, kdy napadneme každý jejich návrh. Na tom právě teď pracujeme s naším expertním týmem. 

Jaký dopad bude mít další zdražení energie pro český průmysl? 

Silně negativní. Bude ohrožena konkurenceschopnost českého průmyslu, který je obecně velmi energeticky náročný. Vláda bude muset tak jako tak sáhnout ke kompenzacím pro tyto firmy, takže nevidím důvod, aby ty peníze musely téct ještě přes distributory energií a ti si na tom ještě navyšovali zisky. 


Zatímco ve světě se rozrůstají válečné konflikty a napětí ve společnosti výrazně roste už i v Evropě, Miroslav Kalousek přišel před pár dny s nápadem, že by nebylo od věci snížil stavy policistů a hasičů. Kalousek se odvolával i na doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV), dle kterého je "škrt“ pěti tisíc policistů prý bez problému. „Já bych teda snížil o deset tisíc," prohlásil Kalousek s tím, že snižovat počty se dají i u hasičů, protože ne všichni prý jezdí hasit. Co o jeho nápadu soudíte?

Já i Přísaha jsme jasně proti propouštění policistů a hasičů. Bezpečnost země musí být priorita. Bohužel ale současný ministr vnitra Rakušan neudělal nic pro snížení papírování a byrokracie tak, aby víc policistů mohlo chránit lidi a odhalovat zločin přímo v ulicích. Navíc bezpečnostní situace ve světě se zhoršuje a my ty policisty budeme potřebovat. 

Vládou schválený nákup stíhaček F-35 včetně nákladů na provoz by mělo podle odhadů Ministerstva obrany stát Českou republiku až 322 milionů korun. Jaký je Váš názor na rozhodnutí vlády ohledně nákupu stíhaček F-35?

Nemůžeme si je dovolit. 322 miliard je strašně moc. Já bych to vojákům a letectvu strašně přál, ale bohužel, nemáme na to. Přísaha je pro obnovení gripenů místo nákupu F-35. 

Psali jsme:

Za posledních třicet let tu nebyla vedle Dozimetru žádná politická kauza, v níž by zemřelo tolik jejích aktérů. Za uplynulý rok jsou po smrti již čtyři. A ministr vnitra Vít Rakušan, který je zároveň předsedou STAN, jehož členové jsou do kauzy zapleteni, je stále ve funkci. A také se ho opakovaně zastává premiér Fiala. Kam až sahají „chapadla“ kauzy Dozimetr? Vracíme se podle Vás zpátky do „devadesátých let“, kdy policie, politické špičky a mafiáni žili společným krédem „ruka ruku myje“?

Devadesátky jsem zažil v aktivní službě a nechtěl bych to srovnávat. Ale Dozimetr je největší kauza korupce a organizovaného zločinu za poslední roky a je už teď jasné, že STAN si tito mafiáni vytvořili, aby mohli prosazovat své ekonomické zájmy a ministr vnitra Rakušan měl okamžitě rezignovat. Nejvíc mě mrzí, že při tom zneužili dobrého jména tisíce starostů a zakryli jejich kreditem a prací své mafiánské zájmy.

(martin.hynek, prvnizpravy.cz, foto: repro: xtv)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%