Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Slovensko má šanci. Klaus podpořil Fica ve volbách

Slovensko má šanci. Klaus podpořil Fica ve volbách

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus jednoznačně vyjádřil podporu bývalému slovenskému premiérovi Robertu Ficovi v nadcházejících parlamentních volbách. Zároveň také kritizoval média a stav slovenské společnosti.

Václav Klaus, exprezident ČR
14. září 2023 - 11:03

Václav Klaus napsal v dopise předsedovi SMERu Robertovi Ficovi, jehož strana se drží v čele žebříčku volebních preferencí, že je situací na Slovensku zneklidněn.

„Pozorně sledujeme předvolební debaty i celou atmosféru na Slovensku. Jsme tím zneklidněni a ve Vašem úspěchu vidíme šanci, aby Slovensko zůstalo demokratickou zemí a aby zůstalo samo sebou,“ konstatoval bývalý prezident Klaus na počátku svého dopisu. Exprezident odůvodňuje sepsání dopisu slovy, že je zneklidněn tím, co se ve středu událo mezi členy Ficovy strany SMER-SD a Igorem Matovičem.

„Shodujeme se s Vámi, že je třeba opřít se o občany Slovenska, o slovenského voliče, a ne o komentáře v New York Times či v jiných zahraničních médiích, včetně českých,“ prohlásil dále Klaus.

Václav Klaus odeslal dopis pod hlavičkou svého institutu. Ten založil v roce 2012 jako obecně prospěšnou společnost, která si dává za cíl zkoumat a propagovat život, dílo a myšlenky Václava Klause. Institut se také věnuje shromažďování literatury, která souvisí s Klasovým veřejným vystupováním.


„Výsledky slovenských voleb považujeme za důležité nejen pro Slovensko samotné, nejen pro další vývoj ve střední Evropě, ale také v Evropě jako celku. Budou mít dopad i v České republice,“ napsal Klaus a zdůraznil, že i přes nelichotivý mediální obraz má spoustu stoupenců.

„Berte tento dopis jako výraz naší podpory v závěru předvolebního boje. I když se z mediálních zpráv může zdát, že u nás stoupence nemáte, můžeme Vás ubezpečit, že tomu tak není,“ napsal závěrem exprezident a bývalý ministr financí Václav Klaus.

Psali jsme:

Slovenský expremiér Igor Matovič tiskovou konferenci míjel právě ve chvíli, kdy předseda Směru-SD Robert Fico právě mluvil do mikrofonu, zastavil kousek za ním v automobilu s reproduktory a označil představitele Směru za mafiány a bastardy, informovaly Novinky.

Exministr vnitra Robert Kaliňák otevřel dveře auta, chtěl Matovičovi vytrhnout z ruky mikrofon.  „Pusť to, ty hajzle, to je můj majetek,“ křičel Matovič. „Jdi do prdele, mafiáne Kaliňáku,“ řval na něj Matovič a kopl Kaliňáka do hrudi. Poté bránil Kaliňáka další muž, který udeřil Matoviče opakovaně do tváře. Potyčku zastavili až policisté, kteří aktéry od automobilu odtlačili.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%