Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Sokolové v nesnázích aneb když se mistr Tesař utne

Sokolové v nesnázích aneb když se mistr Tesař utne

Zachová si vedení České obce sokolské tvář? Osoba Marka Tesaře přivedla starostku Hanu Moučkovou a celé vedení Sokola do prekérní situace. Tesařovi totiž bylo sděleno obvinění za uplácení ve známé kauze Czech Tourism.

Marek Tesař
10. listopadu 2023 - 06:30

O přínosu České obce sokolské (Sokola) pro naši republiku, ať se jmenovala Československo nebo Česká republika, není nejmenší pochyb. Nesmírně velký počet obětí v první světové i druhé světové válce, aktivní postoj proti komunistickému totalitnímu režimu, to jsou argumenty, které bezpochyby opravňují vedení Sokola poukazovat na mravní poklesky společnosti.

A nejen tam, podle hesla padni komu padni se musel svého času z vedení stáhnout bývalý 1. místostarosta Oldřich Lomecký. Důvod byl prostý, jako starosta Prahy 1 byl spolu s dalšími zastupiteli obviněn z poškození městské části při prodeji obecních bytů do soukromého vlastnictví. O presumpci neviny nebylo u Sokolů ani vidu ani slechu, nepomohla ani starostka Hana Moučková, kterou si Lomecký svého času do Tyršova domu přivedl jako svoji pravou ruku. Nutno podotknout, že Lomecký nechtěl, aby byl Sokol jakkoliv spojován s jeho kauzou a při odklízení své osoby nekladl odpor. A morální kredit Sokola byl zachován, stále křišťálově čistý. Když byl vynesen osvobozující rozsudek, Sokolové již mlčeli a Lomecký dál řídí autobus městské hromadné dopravy.

Aby paní starostka Moučková dokázala se Sokolem proplout nástrahami doby, angažovala před pár lety do ústředí Marka Tesaře, ostříleného marketingového šíbra, který po prohrané interní válce musel opustit post marketingového ředitele Českého olympijského výboru. Tesař navíc prostředí Sokola dobře znal, jeho agentura zajišťuje natáčení pravidelného magazínu Sokolský zpravodaj, který běží na programu ČT sport. 


Tesař značně okysličil krev v Tyršově domě, dokázal přesvědčit sestry a bratry o nutnosti úpravy loga, přišel s novými kampaněmi a stojí za vznikem Sokolského běhu republiky, každoroční celorepublikové sportovní oslavě 28. října. U tohoto běhu sice zaráží fakt, že jej nepořádá přímo ústředí, ale nově založená Tělocvičná jednota Sokol Čertovka, která má sídlo v Tyršově domě a za jejímž vznikem stál právě Marek Tesař. Z toho vyplývá, že veškerá práva této populární akce nevlastní Česká obec sokolská, ale pouze velmi malá tělocvičná jednota. Tesař se během svého působení nechal ustanovit do funkce ředitele kanceláře ČOS, aby byla institucionalizována jeho práce u Sokola. Ona funkce byla navíc zřízena až po příchodu Tesaře do Tyršova domu.

A je to právě osoba Marka Tesaře, která nyní přivádí starostku Hanu Moučkovou a celé vedení Sokola do prekérní situace. Tesařovi totiž bylo po ukončení policejního vyšetřování sděleno obvinění za uplácení ve známé kauze Czech Tourism. Ve světle postupu v případu Lomecký by tak i Tesař měl odejít z vedení Sokola. Jenže během svého působení dokázal na sebe navázat poměrně značnou ekonomickou a řídící moc, jeho úklid by mohl pro Moučkovou znamenat velké nebezpečí. 

Psali jsme:

Starostka tak stojí před těžkou volbou, zda se rozhodne zachovat morální kredit Sokola, nebo bude preferovat materiální výhody, které plynou z Tesařova dalšího působení. Pro Tesaře hovoří blížící se Slet, jehož financování leží plně na jeho bedrech a bude to právě on, kdo rozhoduje o dodavatelích všech služeb. Bratři Tyrš a Fügner by měli jasno, starostka Moučková bude jistě lavírovat a dá se předpokládat, že v tomto případě morální hodnoty Sokola půjdou stranou.

(p.svoboda, prvnizpravy.cz, foto: repro: sport alive)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%