Svátek má: Matěj

Politika

Velikost textu:

Sportovní svět se bouří. Vládní zákazy jsou diskriminační

Sportovní svět se bouří. Vládní zákazy jsou diskriminační

Vláda premiéra Petra Fialy přijala usnesení, že dokud trvá ruská agrese proti Ukrajině, nebudou v České republice moci do sportovních klání vstupovat ruští sportovci. Proti tomu se však ohradila Ženská tenisová asociace (WTA).

Ilustrační foto
30. července 2023 - 09:01

Česká vláda tvrdě zakročila proti ruským a běloruským sportovcům a dala najevo, že dokud potrvá ruská agrese proti Ukrajině, ruští sportovci se na sportovní akce konané na půdě České republiky nedostanou. A to ani pokud by soutěžili pod neutrální vlajkou, o čemž se přesvědčila jedna z ruských tenistek. Proti tomu se ohradila Ženská tenisová asociace (WTA).

Vláda Petra Fialy (ODS) přijala usnesení, že dokud trvá ruská agrese proti Ukrajině, v Česku nebudou moct do sportovních klání vstupovat ruští sportovci. Na sociální síti Twitter se k tomu vyjádřil mimo jiné ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„V situaci, kdy Rusko zabíjí na Ukrajině civilisty, není zároveň možné s ruskými sportovci měřit síly na sportovních kláních. Proto naše vláda přijala nařízení, které účast ruských sportovců a soutěží v ČR zakazuje. A policie ho důsledně uplatňuje,“ napsal Rakušan.


Podobně postupovala také polská vláda, když polské úřady nepustily ruskou tenistku Věru Zvonarevovou. Podle polského ministerstva vnitra z důvodu státní a veřejné bezpečnosti. 

„Pohraniční stráž zabránila ruské tenistce ve vstupu do Polska. Věra Zvonarevová se s pomocí víza vydaného Francií pokusila dostat do naší země po příletu z Bělehradu,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Tenistka uvízla v tranzitní zóně Letiště Frederika Chopina a následně odletěla do Podgorice.

Zvonarevová figuruje podle ministerstva na seznamu osob považovaných za nežádoucí na polském území. Polsko patří k hlavním spojencům Ukrajiny od loňského začátku ruské invaze a brání ve vstupu do země lidem, kteří ji podporují.

Ženská tenisová asociace dala také najevo, že odsuzuje válku na Ukrajině a kroky ruského vedení považuje za zavrženíhodné. To však podle asociace nemění nic na tom, že by ruským sportovcům pod neutrální vlajkou mělo být dovoleno soutěžit.

Také jsme psali:

„Pravidla WTA stanoví, že všem hráčům musí být umožněno soutěžit na WTA pouze na základě zásluh, bez diskriminace. Situaci budeme i nadále posuzovat, protože zohledňujeme důležité úvahy týkající se těchto složitých geopolitických problémů,“ stojí v prohlášení asociace s důrazem na fakt, že Rusové na mezinárodních akcích mohou vystupovat pod neutrální vlajkou a pod touto vlajkou by jim podle WTA mělo být dovoleno vstoupit do sportovních utkání.

Policisty k akci již před pár dny vyzval i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který ještě před začátkem turnaje uvedl, že zákaz, který vydala vláda Petra Fialy, je platný a je na policii, jak se k tomu postaví.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
29%