Svátek má: Jindřich

Politika

Velikost textu:

Tajnosti kolem nákupu. Černochová nám pustí žilou

Tajnosti kolem nákupu. Černochová nám pustí žilou

Tajnosti kolem největší armádní zakázky trvají. Jak to vypadá, závratná cena bude nejspíš ještě závratnější, ale ministryně obrany Jana Černochová (ODS)  si s tím hlavu nejspíš neláme. Vláda přeci teď zvedla lidem daně. 

Jana Černochová, ministryně obrany
15. května 2023 - 11:03

Do konce května by chtěla mít ministryně obrany Jana Černochová (ODS) podepsanou smlouvu na více než 200 švédských bojových vozidel pěchoty CV90 pro Armádu ČR. Server Echo24.cz napsal, že po dostavbě jaderné elektrárny v Temelíně pravděpodobně půjde o historicky vůbec nejdražší státní zakázku.

Podrobnosti k zakázce na obrněnce Ministerstvo obrany ČR tají. Cena se může vyšplhat i výš než na 52 miliard korun, poznamenává Echo24.cz. O nákupu bojových vozidel pěchoty se hovoří mnoho let, mezitím stovka BVP-2, které má česká armáda k dispozici, dosluhuje. 


Nové vozy se mají nakoupit bez výběrového řízení. Mělo by dojít k trojstranné dohodě podepsané mezi Ministerstvem obrany ČR, švédskou vládní vyzbrojovací agenturou FMV a společností BAE Systems Hägglunds AB.

Řeší se nyní cena, která podle podepsaného memoranda platí do konce června. Armáda však nyní uvažuje o tom, že by navýšila kontrakt o další obrněnce. Celkem by jich tedy nakoupila 246, čímž by došlo k navýšení finální ceny.

Také jsme psali:

„Jeden ministr řekl, že to bude v mašličkách, druhý nad tím maturoval tak dlouho, až to nepodepsal, a třetí o tom mluví a dalo se to napřímo jako vláda-vláda a všechno se protahuje. Od té doby vzrostla cena oceli o 200 %, takže je velice nepravděpodobné, že ta zakázka na 210 kusů bévépéček za 52 miliard korun v té původní specifikaci by byla dodržena,“ řekl k tomu poslanec za SPD Radovan Vích.

(dan, prvnizupravy.cz, foto: red.)Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?