Svátek má: Leona

Politika

Velikost textu:

To je darda - miliarda. Účet za výcvik ukrajinských vojáků

To je darda - miliarda. Účet za výcvik ukrajinských vojáků

Vláda Petra Fialy (ODS) vyčlení téměř miliardu korun na výcvik ukrajinských vojáků v Česku. Skvělý nápad jak vyřešit energetickou krizi, rostoucí inflaci a krach českých firem. 

výcvik ukrajinských vojáků v ČR
19. listopadu 2022 - 09:01

Výcvik ukrajinských vojáků v České republice by se měl do konce příštího roku uskutečnit v pěti čtyřtýdenních turnusech, každého se může zúčastnit až 800 vojáků. Na úterním zasedání souhlas s pobytem a výcvikem vojáků vyslovila vláda, oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Návrh předloží oběma komorám Parlamentu. První cyklus se uskuteční letos. Celkové náklady na výcvik se podle informací resortu obrany odhadují na 975 milionů korun.

Výcvik vychází z bilaterální dohody české a ukrajinské vlády, výhledově však bude převeden pod asistenční misi EU. Na potřebě připravit výcvikové mise se shodli ministři obrany zemí EU na srpnovém neformálním jednání v Praze. Česko by následně mělo vyčlenit až 55 lidí do unijní asistenční mise, působili by na území jiných členských států EU.

Letos by měl výcvik ukrajinských vojáků vyjít na 195 milionů korun, příští rok na 780 milionů. Peníze půjdou z kapitoly ministerstva obrany.


"Výcvik příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny na území České republiky organizujeme i na základě bilaterálního jednání a zároveň následně bychom toto převedli pod asistenční misi Evropské unie, i poté bude výcvik pokračovat na území České republiky," vysvětlila ministryně obrany Jana Černochová z ODS.

Konkrétně se letošního prvního cyklu zúčastní až 700 příslušníků mechanizovaného praporu a 40 osob jednotek zabezpečení, 30 specialistů zdravotnických odborností, deset specialistů chemického vojska a 20 specialistů ženijního vojska. Zbylé čtyři výcvikové cykly ve stejném složení se plánují na příští rok.

Je zvláštní, že česká armáda se dosud potýkala každoročně s nedostatkem peněž, Česká republika nebyla v minulosti nikdy schopna dostát ani svým závazkům vůči NATO. 

Také jsme psali:

Prostě jsme členy "na dluh", jak se říká. Možná právě proto to nyní Americe splácíme formou nejkřiklavějšího jestřába v celé Evropě, kdy z úst našich vládních protagonistů slýcháme věty typu "jsme ve válce"... a proto dáváme Ukrajině neustále i to, co nemáme, Zbraně a peníze... peníze a zbraně. A vláda podniká teatrální výlety do Kyjeva a adoruje válku, zatímco by měla hledat cesty k mírovému řešení. 

A kabinet Petra Fialy ani trošku nezajímá, že české firmy krachují a většina lidí netuší, jak zaplatí složenky za energie. Pro české firmy a lidi peníze nejsou, pro zbraně a výcvik vojáků se najdou lehce. Alespoň že se tu a tam naskytne i dobrá zpráva, třeba když polostátní ČEZ oznámí, že láme rekordy v ziscích!

(dan, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%