Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Trestání vládě nepohodlných médií, varuje Michal Hašek

Trestání vládě nepohodlných médií, varuje Michal Hašek

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš připravil metodiku, která má připravit o peníze média, která označuje jako konspirační či dezinformační. Sám tomu říká „Vypustit kachnám rybník“. Advokát Michal Hašek však před projektem varuje. 

Michal Hašek
27. července 2023 - 09:30

Ministr Bartoš představil projekt, jehož účelem by měla být demonetizace mediálních projektů, které podle jeho soudu šíří „kachny“. Konspirační a tzv. dezinformační weby mají být zcela zbaveny inzerce veřejných institucí a státních podniků, ministerstvo chce v tomto směru apelovat i na soukromý sektor. 

„MMR už delší dobu zadává své mediální zakázky tak, aby se k veřejným penězům nedostaly konspirační weby, které šíří například propagandu totalitních států... chceme v tomto jít příkladem,“ uvedl ministr Bartoš.

V červnu Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo metodiku, která radila, jak proti dezinformátorům bojovat. Zmíněná metodika byla formálně vedena jako metodické doporučení Ministerstva pro místní rozvoj k zákonu o veřejných zakázkách.

Je představena jako Metodické doporučení mechanismu nákupu reklamy ve veřejných zakázkách v oblasti brand safety. Cílem doporučení je způsob vymezení vlastností předmětu veřejné zakázky – mediálního prostoru, ve kterém si zadavatel nepřeje z důvodu kontraproduktivnosti umístění inzerce vůči vlastnímu účelu reklamy, inzerovat.

V textu metodiky je vysvětleno, že hlavní kritérium inzerce, tedy výběr optimální cílové skupiny čtenářů, může vést k tomu, že se reklama může dostat i do internetových médií, která „dlouhodobě hrubě porušují etické standardy a žurnalistické normy, jako jsou například transparentní informace o redakci, práce se zdroji, faktičnost či odlišení reklamy od zpravodajského obsahu“.


Inzerce v takových médiích má pro stát představovat výrazné reputační riziko. A stát, nebo jiný zadavatel, musí o svou značku dbát. V soukromém sektoru už je společensky odpovědná inzerce podle ministra Bartoše standardem a odkazuje na organizace, které o ni usilují.

Následuje podrobný návod, jak eliminaci těchto médií z veřejných zakázek na inzertní prostor provést právně. Jako podklady, které lze použít, ministerstvo doporučuje kromě žebříčku Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky také výstupy spolku Nelež.

Metodika byla určena pro budoucí uzavírání veřejných zakázek na inzerci státu. Publikována byla na začátku června. Ministerstvo však okamžitě poté začalo její kritéria uplatňovat i na inzertní zakázky, které zjevně musely být uzavřeny ještě před zveřejněním metodiky.

Trestání vládě nepohodlných médií, varuje Hašek
„Po krachu projektu “vládního zmocněnce” Klímy v jeho boji s “dezinformacemi”, kdy měla být státní inzerce zadávána jen těm správným, tady máme druhý pokus o novodobý ČUTI (za komunistů Český úřad pro tisk a informace), a sice skrze iniciativu MMR v oblasti zadávání veřejných zakázek. Právně chatrnou konstrukcí formou pouhého metodického doporučení (tedy nikoliv zákona) se v zásadě s odkazem na soukromoprávní subjekty jako hodnotitele těch správných a hodných médií (rezignace na fungování státu a umožnění jakéhosi “kvazidohledu” nad médii soukromoprávním subjektům napojeným přes penězovody Bůh ví kam všude). 

Také jsme psali:

Bartošovo MMR pustilo na tenký led “hlídání” nejen státní, ale šířeji veřejné inzerce. Obávám se však, že metaforicky označený projekt “vypustíme kachnám rybník” se velmi lehce může zvrhnout v progresivistických floskulích zabalený nebezpečný pokus o zavedení cenzury či omezování svobody projevu svého druhu, a to prostřednictvím “trestání” těch aktuální vládě nepohodlných médií skrze nemožnost veřejného sektoru (tedy vedle státu např. i samospráv) inzerovat v takových médiích. Zároveň budou pranýřovány ty subjekty, které se “doporučení” nebudou držet. 

Celý tento myšlenkově i právně sporný konstrukt z dílny pirátského ministerstva by neměl zapadnout v letním horku a dýmu valícím se z hořících jihoevropských dovolenkových destinací," zakončil Michal Hašek. 

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%