Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Váleční jestřábi a bezpečnostní riziko jménem Vít Rakušan

Váleční jestřábi a bezpečnostní riziko jménem Vít Rakušan

Předseda strany PRO Jindřich Rajchl se ostře vymezil proti dodávání zbraní na Ukrajinu a také odsoudil ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana za řadu špatných a podle něj i hloupých kroků. 

Jindřich Rajchl (PRO)
8. listopadu 2022 - 11:03

Jindřich Rajchl je toho názoru, že státy chápou, co se děje a začínají se zaměřovat na potřeby vlastní, nikoli na bezhlavou podporu válečného konfliktu. Také si myslí, že dodávání zbraní do válčící oblasti nikdy válku nevyřešilo. Rajchl. 

Předseda strany PRO také odsoudil krok ministra Víta Rakušana (STAN), který na budově ministerstva vnitra vyvěsil instalaci s českou a ukrajinskou vlajkou, mezi nimiž byl znázorněn pytel na mrtvá těla s podobiznou ruského prezidenta. Rajchl to považuje za završení jeho nevhodných kroků. 

„V první řadě je smutné, že si Rakušan plete události historie Československé republiky. Jeho tvrzení, že se v den státního svátku před 33 lety demonstrovalo na Letné je lež a to, že se tam mělo demonstrovat i letos, také. Demonstrace byla na Václavském náměstí. Naprosto nevkusný byl jeho vzkaz, kdy protestující znovu označil za šmejdy a Putinovu pátou kolonu. Ministr vnitra se takhle nemá chovat,“ shrnul předseda strany PRO Rajchl.

„Jako završení všeho beru vyvěšení zmíněného banneru. Je to nedůstojné představitele jakéhokoliv státu a nikde jinde na svět nic takového neuvidíte. Generál Jiří Šedivý řekl správně, že jde o zvyšování bezpečnostního rizika České republiky, a to je závažná věc. Rakušan se snažit se zamést průšvih tím, že případnou pokutu uhradí ze svého, ale to je nedostatečné," prohlásil Rajchl.

Podle Rajchla by měl Rakušan zcela jednoznačně vyvodit odpovědnost nejen pro sebe za celou hloupost jeho sdělení, ale především za absolutně nevkusný krok, který zvyšuje bezpečnostní riziko pro Českou republiku. I proto si Rajchl myslí, že na základě toho by měl ministr vnitra Vít Rakušan odstoupit. Podle Rajchla je naprosto bez diskuze, že po všech skandálech nemá Rakušan na ministerstvu vnitra co dělat a je přesvědčen, že kdyby v České republice fungovala média jako ve Velké Británii, už dávno by na svém místě nebyl. Rajchlova další kritika směrem k vládě mířila na diskuze o zvýšení daní. 


„Projednávali zvýšení daně fyzických osob, zvýšení spotřební daně, zvýšení daně surovin z těžby, čímže by se zvýšily ceny uhlí, nebo přesunutí komodit z nižší do vyšší sazby DPH a zvýšení daně z nemovitostí. Jen necelý rok po té, co se zavázali, že v žádném případně nebudou zvyšovat daně. Jen navazují na Jurečkův nesmyslný windfall tax, kterým si namaloval 80 miliard korun do rozpočtu, které ale nikdy nevybere,“ myslí si předseda strany PRO Jindřich Rajchl s tím, že vláda je bezradná a neschopná, rozhazuje peníze, místo aby je šetřila a lépe hospodařila, jak se zavázala voličům. Podle Rajchla vláda opět bere peníze z kapes lidí a neumí nic jiného, než zvyšovat daně.

Jindřich Rajchl se dále domnívá, že takové kroky budou mít za následek další podporu roztočené inflační spirály, která je už nyní vysoko. Obává se, že se problém bude prohlubovat, protože vládní pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN problémy neřeší, ale snaží se je zalepit a největší díry záplatovat. Tím pádem způsobuje další problémy Čechům a bere jim peníze z kapes. 

„To by mělo vést k demisi vlády, protože nemají vůbec žádnou schopnost sebereflexe, jen se snaží sebrat peníze už tak ochuzeným lidem po covidu v energetické krizi. Vyšší daň z nemovitosti by navíc zatížila seniory, kteří mají své rodinné domy a platí daně ze svých penzí. To nemohu akceptovat, naopak to musím důrazně odmítnout,“ řekl Rajchl v rozhovoru pro parlamentnilisty.cz.

Jako další důvod k odstoupení vlády přidal Rajchl skutečnost, že Česká republika má nejdražší elektřinu v Evropě, zatímco ji sama vyrábí a vyváží za hranice. 

Také jsme psali:

„Politici se neustále vymlouvají na válku, ale válka ovlivňuje situaci i v jiných zemích. Přesto došlo v České republice k nejvyššímu nárůstu cen elektřiny v celém širokém okolí, což jasně ukazuje, že problém není způsoben válkou, jinak by došlo ke zvýšení cen i v  ostatních zemích. Ukazuje to, jak neschopná vláda je a ona za to zodpovídá. Je to fialová drahota. Není Babišova, ani Putina, ale jednoznačně Fialova drahota a Petr Fiala měl vyvodit odpovědnost a odstoupit," uvedl Rajchl.

Podle nej je jen tahle samotná skutečnost alarmující a je z ní zřejmá totální neschopnost vlády. Jestliže jsme největším exportérem elektřiny v celé Evropě a zároveň máme nejdražší elektřinu na paritu kupní ceny na světě, vláda selhala a měla by bezodkladně odstoupit, míní jednoznačně předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Doporučil také, aby čeští politici následovali francouzskou cestu, kterou je vykoupení minoritních akcií ČEZ a vyvázání cen energie ze závislosti na lipské burze.

A podle Rajchla to není to jediné, v čem by se prý Česko mělo nechat inspirovat v zahraničí. Jindřich Rajchl schvaluje rozhodnutí Švýcarska udržet si svoji známou neutralitu a nedodat Ukrajině munici pro protiletadlové systémy Gepard. Švýcarsko odmítá, aby jeho zbraně či munice putovala do válečného konfliktu na Ukrajině, za což si vysloužilo kritiku právě Německa, které zmíněné systémy Kyjevu poskytlo.

„O situaci se už hovoří i mezi bezpečnostními experty. My patříme k největším jestřábům ve válce a neustále dodáváme zbraně. Zvyšuje se tím naše vlastní riziko. Švýcarsko je neutrální a od začátku se rozhodlo zůstat neutrální. Německo na něj zatlačilo, aby zrušili veto na reexport munice do zbrojních systémů Gepard. Němci koupili munici už před dvanácti lety a chtěli ji poslat na Ukrajinu. Švýcaři však na vetu trvají a nechtějí, aby se jejich zbraně dostaly na Ukrajinu,“ vysvětlil Rajchl a připomněl vyjádření německé strany, že pokud Švýcaři nechtějí podporovat stát, který čelí útoku, není vhodné, aby ani jim dodávali zbrojní vybavení. 

„Švýcaři reagovali sebevědomě, ať se Němci nepletou do jejich politiky a když se Německo do politiky jiného státu dříve pletlo, nedopadlo to dobře. Nehodlají ustoupit a nehodlají se nechat vydírat,“ zdůraznil dále Rajchl.

Také jsme psali:

Sám by si proto prý představoval, aby se česká vláda chovala stejně sebevědomě jako Švýcaři, kteří prosazují své národní zájmy. Podle Rajchla export protivzdušné obrany stopla i Itálie, aby neoslabila schopnost vlastní obrany. 

Rajchl se také pozastavil nad výjimkami Nizozemska z protiruských sankcí. Podle něj se jasně ukazuje, že státy chápou, co se děje a čím dál více je jasné, že se začínají zaměřovat na potřeby vlastní, nikoli na bezhlavou podporu válečného konfliktu, protože si uvědomují, že dodávání zbraní do válčící oblasti nikdy válku nevyřešilo. Rajchl dále míní, že by se měla Česká republika přestat chovat hujerovsky" a hloupě a stejně jako tyto země sledovat především své zájmy. Na závěr prohlásil, že šílenství", které jsme tu 24. února se začátkem války rozpoutali, je třeba ukončit.

(nov, prnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%