Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Válka policajtů na Slovensku. Fico to označil za převrat

Válka policajtů na Slovensku. Fico to označil za převrat

Slovenský policejní prezident Štefan Hamran informoval o tom, že elitní jednotka slovenské policie NAKA podnikla razie v budovách civilní tajné služby SIS a Národního bezpečnostního úřadu. Bývalý premiér Fico to označil za převrat.

Robert Fico
19. srpna 2023 - 12:06

Obviněno je pět lidí včetně současných a bývalých příslušníků tajné služby SIS. Podle médií je mezi nimi i šéf SIS Michal Aláč. Viněni jsou ze zneužití pravomocí veřejného činitele, maření spravedlnosti nebo založení zločinecké skupiny. V rámci akce s krycím názvem Rozuzlení byl obviněný také Aláčův předchůdce v úřadě Pčolinský a podnikatel Peter Košč s kontakty na tajnou službu.

Zároveň je obviněný expolicista Ján Kaľavský, který požádal o azyl v Bosně a Hercegovině. Dalším obviněným je bývalý člen SIS Martin Ciriak.

„Obvinění se týká podezření na založení zločinecké skupiny, zneužití pravomocí veřejného činitele, ale také maření spravedlnosti,“ konstatoval Hamran. Skupina podle něj mařila vyšetřování korupčních trestných činů.

„Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že v této zemi se kradlo, korumpovalo a korupce byla přítomná na nejvyšších místech. Dospěli k závěru, že policie byla unesena, byly tady politické nominace, policejní sbor nebyl řízený policejním prezidentem, ale oligarchy, kteří si do vedení policie dosazovali své nominanty. Ti jim věrně sloužili a odváděli různé služby a zapomněli na to nejpodstatnější, při výkonu svého povolání sledovat veřejný zájem,“ dodal Hamran.


NAKA zadržela také vyšetřovatele Jozefa Khandla a bývalého vyšetřovatele inspekce, ale stále aktivního policistu Michala Višvádera. Zadrženi byli jako podezřelí, po výslechu ale byli propuštěni bez obvinění.

Prezidentka Zuzana Čaputová v souvislosti se čtvrtečním zásahem NAKA požádala premiéra Ľudovíta Ódora o svolání bezpečnostní rady státu. Ten to nejprve odmítl, nakonec se ale rozhodl vyhovět.

Začal pokus o převrat, tvrdí Fico
K situaci se vyjádřil předseda slovenské strany Směr Robert Fico, který razii označil za „policejní převrat“.

„Začal pokus o policejní převrat s podporou speciálního prokurátora D. Lipšice a slovenské prezidentky Čaputové,“ napsal Fico na Facebooku, kde dále dodal, že cílem převratu má být zlikvidování vyšetřovatelů a důkazů proti "čurillovcům“ a s tím spojené získání plné kontroly nad SIS a NBÚ.

Psali jsme:

Podle průzkumů veřejného mínění je Směr nejpopulárnější stranou mezi slovenskými voliči před předčasnými parlamentními volbami, které se konají 30. září 2023.

U nás na sociálních sítích na to zareagoval advokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michla Hašek, který vnímá situaci u našich východních sousedů velmi vážně.

„Slovensko dnes ráno - válka (nejen) policajtů? Prezidentka (Zuzana Čaputová, pozn. redakce) žádá svolání Bezpečnostní rady státu. Toto je velmi vážná situace, která se odehrává v členském státě EU a NATO, nikoliv někde v pralese. Zpozorněl už Brusel???" poznamenal Hašek. 

(bor, prvnizpravy.cz, foto: arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%