Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Vláda neví, co dělá, kritizuje Špidla úsporný balíček

Vláda neví, co dělá, kritizuje Špidla úsporný balíček

Expremiér a bývalý eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla ze SOCDEM prohlásil, že konsolidační balíček má jednu zásadní koncepční chybu, a to, že zasahuje ty nejslabší.

Vladimír Špidla (SOCDEM)
24. září 2023 - 07:30

Konsolidační balíček je chaos, protože vláda neví, kde je sever, glosuje expremiér Vladimír Špidla v podcastu Kontext vládní návrh úspor, který by nejraději vrátil zpátky ministru financí. 

„Balíček má jednu zásadní koncepční chybu, a to, že zasahuje prostě ty nejslabší a ponechává zcela stranou nadnárodní korporace a velkokapitál,“ prohlásil v rozhovoru pro idnes.cz Špidla. 

„Konsolidačnímu balíčku chybí zřetelná analýza, ze které by vycházel. Pevná data o efektivnosti dotací neexistují,“ řekl dále Špidla s tím, že plošné snižování počtu zaměstnanců ve veřejné správě označuje přímo za nesmysl.

„Vláda v podstatě neví, co dělá. Má obavy, že když se vydá zřetelným směrem, tak to pro někoho v ní bude nevýhodné. Jak se na něco může zaměřit, když si nestanovila priority?“ ptá se a sám jako stěžejní oblasti veřejné služby vnímá školství a zdravotnictví.


Jako pozitivní krok kabinetu Petra Fialy vidí zvýšení daní z příjmů právnických osob z 19 na 21 procent a zrušení superhrubé mzdy, ačkoliv především právě to podle něj pro rozpočet znamenalo ztrátu asi 230 miliard. Předseda SOCDEM Michal Šmarda nyní tvrdí, že 200 miliard dokáže navrátit. Tato vize podle Špidly spočívá například v zavedení progresivní daně z příjmů právnických osob, v dani z majetků v hodnotě nad sto milionů korun, v obnovení dědické daně nebo ve zdanění digitálních korporací.

Pro rozsáhlé reformy podle Špidly však není v současnosti podpora, s časem prý ale teprve přijde. Debata nad udržitelností důchodového systému je podle něj lichá a nepoctivá. Stačí jen, že se zavážeme, že na něj budeme vynakládat 12 procent HDP.

Psali jsme:

Sociální demokracie se podle Špidly nyní připravuje na boj o křesla v Poslanecké sněmovně, který proběhne v roce 2025. 

„Jde nám o lidi, kteří si nemohou svou mocí a finančními prostředky vytvářet svoje vlastní ostrovy podle svých vlastních pravidel,“ popsal Špidla v rozhovoru pro idnes.cz voliče, na kterého bude cílit. Za velký úkol považuje nalezení nových tváří do čela strany. Na to a do kampaně SOCDEM až do voleb investuje strana jmění ve výši sto milionů, které plánuje získat z prodeje svého majetku. 

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: repro: cnn prima)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%