Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Vláda oškube úplně každého. Babiš zhodnotil vládní balíček

Vláda oškube úplně každého. Babiš zhodnotil vládní balíček

Andrej Babiš ostře zkritizoval vládou navržený konsolidační balíček. Podle jeho vyjádření zvýší vláda daně o 70 miliard ročně a oškube úplně každého. A vyslovil i pochybnosti o plánovaných úsporách na výdajích ve výši 78 miliard.

Andrej Babiš (ANO)
16. května 2023 - 11:03

„Cože to pan Fiala celou dobu, co byl v opozici, voličům sliboval? Čím se zaklínal ještě loni v zimě? "Nebudeme zvyšovat daně.“ Zlatý voči! Vláda nám zvýší daně o 70 miliard ročně. Oškube úplně každého. Zaměstnance, zaměstnavatele, živnostníky, rodiny s dětmi, seniory i studenty. Po čtvrtku museli procitnout i ti nejnaivnější voliči pětikoalice.

Rodinám s dětmi pánové Fiala se Stanjurou z peněženky vytáhnou odhadem ročně 100 tisíc korun navíc a seberou školkovné, slevu na studenta a osekají slevu na manželku. Živnostníkům napálí odvody na dvojnásobek. Úspěšné lidi Fialova vláda potrestá za to, že si dokážou vydělat a nespoléhají na stát.

Zodpovědným občanům, kteří se zabezpečili nákupem bytu nebo domu, zdvojnásobí daň z nemovitosti, a ještě ji bude pravidelně zvyšovat podle inflace. A aby toho nebylo málo, ještě zdraží dálniční známku na 2300 korun. Kapitolou samou o sobě jsou přesuny DPH. Na snížení sazby na potraviny z 15 na 12 procent se napakují obchodní řetězce, pokud tedy ministr zemědělství nezařídí v Lidlu zase nějakou slevu.

Zvýšení DPH z 10 na 12 procent zdraží léky, vodné a stočné, teplo, dětskou výživu nebo MHD. Přesun ostatních položek do 21procentní sazby zdraží všechno ostatní od kadeřníků, přes opravy kol až po svoz odpadu a točené pivo. A stát stejně přijde na DPH o 4,1 miliardy ročně.


V mlze zůstávají vágní sliby ušetřit 78 miliard na výdajích. Jde o další Stanjurovo hausnumero, jako bylo 100 miliard na dani z neočekávaných zisků od bank a energetických společností. Se snižováním platů politiků se ale vláda nepřetrhne.

Fialovy výkřiky o hrozivém zadlužování mají lidi vystrašit, aby zvyšování daní akceptovali. Naše finance ale nejsou v rozkladu a nikdy nebyly. Když hnutí ANO předávalo vládu, bylo zadlužení státu vůči HDP nižší, než když jsme do ní v roce 2014 přišli – navzdory dvou letům covidu a skutečnému propadu HDP do minusu, což Fialova vláda nikdy nezažila.

To, že premiér a ministr financí nerozumí ekonomice, nevědí, co s inflací a umí jen tupě zvyšovat daně, opravdu není vina Babiše. Fialova vláda se prostě rozhodla zadřít celou ekonomiku stejně jako kdysi „nejlepší“ ministr financí.

My ale nechceme ohrozit hospodářský růst, zaměstnanost a životní úroveň, proto by hnutí ANO šlo cestou postupného, každoročního snižování deficitu o 0,5 procenta, tedy zhruba o 40–50 miliard. Dokázali bychom to skutečným šetřením na výdajích státu, cíleným bojem s inflací, využíváním evropských fondů a důsledným výběrem daní a bojem s daňovými úniky – pomocí EET (ročně až 20 miliard), analytikou kontrolního hlášení nebo zvýšením kompetencí celní správy.

Také jsme psali:

Už jednou jsme naši zemi dali do pořádku po eldorádu tradičních politických stran. Udělali jsme to způsobem, že rostly platy a důchody, zvyšovala se životní úroveň, investovalo se a zároveň se snižovalo zadlužení. Po dalších sněmovních volbách po pětikoalici uklidíme znovu.

Fialovy výkřiky o hrozivém zadlužování mají lidi vystrašit, aby zvyšování daní akceptovali," napsal k vládnímu konsolidačnímu balíčku ve svém komentáři na svém veřejném facebookovém profilu Andrej Babiš.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%