Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Vládní plány na zestátnění. Ve hře jsou desítky miliard

Vládní plány na zestátnění. Ve hře jsou desítky miliard

Vláda rozhodla, že koupí společnost RWE Gas Storage. Tím ale vládní plány na zestátňování nekončí. Kabinet se podle dostupných informací chystá k zásobníkům pořídit i plynovody, které nyní vlastní společnost Net4Gas.

Předsedové vládních stran
31. srpna 2023 - 11:02

Vláda Petra Fialy rozhodla, že od německé energetické skupiny RWE koupí společnost RWE Gas Storage, která vlastní šest podzemních zásobníků plynu. To je 36 procent celkové kapacity zásobníků na území České republiky. O plánu na tento nákup se nikdy nevedla žádná veřejná debata. O nápadu zestátnit plynovou infrastrukturu nikdy předtím veřejně nemluvil premiér Petr Fiala ani ministr průmyslu Jozef Síkela, který celý obchod připravil a do vlády přinesl.

Kabinet rozhodoval v utajeném režimu, takže se k detailům obchodu a záměru nikdo nemohl dostat. Den nato byla oznámena cena 360 milionů eur, tedy zhruba 8,6 miliardy korun. Novým vlastníkem zásobníků se stane státní firma ČEPS, která ovládá přenos elektřiny.

Tím ale vládní plány na zestátňování nekončí. Kabinet se podle dostupných informací chystá k zásobníkům pořídit i plynovody, které nyní vlastní společnost Net4Gas. Tu v poměru padesát na padesát ovládá německá pojišťovna Allianz a kanadská skupina Borealis. Na ni se zatím připravují ocenění od investičních poradců. 

Psali jsme:

Jde o silně zadluženou firmu, která po odříznutí od ruského plynu přišla o víc než dvě třetiny svých příjmů z tranzitu této suroviny. Celkové dluhy nyní dosahují 33 miliard korun. Net4Gas si mimo jiné půjčoval i na dividendy, na nichž si vlastníci postupně vytáhli 68,3 miliardy korun. I kdyby tedy stát koupil Net4Gas za symbolickou korunu, zůstane mu na krku 33 miliard korun dluhů.

Spolu s již zakoupenými zásobníky to znamená, že stát za nákup plynové infrastruktury utratí přinejmenším 42 miliard korun. Jen pro představu. Konsolidační balíček, který kabinet dlouho připravoval, představil ho 11. května a teď ho posílá do Poslanecké sněmovny, počítá s celkovými úsporami zhruba 66 miliard korun a s 28 miliardami korun z vyšších daní. Politicky za to koalice platí obrovskou cenu. A najednou utratí nákupem plynové infrastruktury přinejmenším 42 miliard korun.

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%