Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Zelenskij se chová jako nevychovaný spratek, udeřil Okamura

Zelenskij se chová jako nevychovaný spratek, udeřil Okamura

Šéf druhé nejsilnější parlamentní opoziční strany SPD Tomio Okamura okomentoval situaci, kterou nyní řeší Polsko vůči Ukrajině. Podle něj se prezident Vladimir Zelenskij chová jako nevychovaný a nevděčný spratek.

Tomio Okamura (SPD)
23. září 2023 - 07:30

„Polsko hodlá výrazně omezit pomoc ukrajinským uprchlíkům a přestane na Ukrajinu dodávat zbraně. Ukrajinský prezident Zelenskyj se chová jako nevychovaný a nevděčný spratek. Podle mluvčího vlády ve Varšavě Polsko od počátku příštího roku již neprodlouží „velkou část“ pomoci dosud poskytované ukrajinským uprchlíkům v zemi. Polsko bylo doposud největší podporovatel Ukrajiny v Evropě. Ukrajinský prezident Zelenskyj ale obvinil Polsko, že pomáhá Rusku. Podle mého názoru se ukrajinský prezident chová jako nevychovaný a nevděčný spratek. Jen Fialova kolaborantská vláda nadále poklonkuje Kyjevu a Washingtonu. Polsko hájí své národní zájmy.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během svého projevu před Valným shromážděním OSN řekl: „Někteří naši přátelé v Evropě hrají v politickém divadle thriller s obilím. (…) Ve skutečnosti pomáhají vytvořit scénu pro moskevské herce,“ řekl Zelenskyj. 


„Polská pomoc uprchlíkům z Ukrajiny už z velké části nebude od začátku příštího roku prodloužena,“ uvedl v televizi Polsat mluvčí polské vlády Piotr Müller. „Polsko podporuje Ukrajinu před ruskými útoky, což je otázkou i naší bezpečnosti. Nebudeme ale s ohledem na ohrožování našich hospodářských zájmů včetně těch zemědělských ustupovat před morálním či právním nátlakem,“ dodal mluvčí. Podle aktuálních údajů polské pohraniční stráže, zveřejněných serverem wnp.pl, se ukrajinských uprchlíků, převážně žen a dětí, na polském území nachází více než 950 000.

„Pro Ukrajinu jsme toho udělali hodně, a proto očekáváme, že se bude stavět k našim zájmům s pochopením. Budeme své zájmy hájit se vší rozhodností. To znamená, že samozřejmě respektujeme všechny problémy na ukrajinské straně, ale pro nás jsou nejdůležitější zájmy našich zemědělců,“ zdůraznil polský premiér Morawiecki.

Polsko zastavilo také dodávku zbraní na Ukrajinu. Polský premiér to oznámil ve středu. Morawiecki obvinil ukrajinské oligarchy, že "tlačili své obilí na polský trh" bez obav o místní farmáře, a řekl, že Polsko se nyní zaměří na dodávky "nejmodernějších zbraní" pro své vlastní účely, uvedla také PAP.

Psali jsme:

Některé země, včetně Maďarska a Polska, zdůrazňují, že plánují jednat v zájmu svých vlastních zemědělců, a proto budou i nadále uplatňovat zákaz dovozu ukrajinského obilí. Slovensko prosazuje evropské řešení v této otázce, ale zároveň se připravuje na jednání na vlastní pěst, pokud nedojde k dohodě na evropské úrovni.

Polsko odmítlo zrušení tohoto zákazu, což Kyjev ostře kritizoval. Ukrajina následně podala žalobu u Světové obchodní organizace (WTO) proti Polsku, stejně jako proti Slovensku a Maďarsku.

Morawiecki varoval ukrajinské úřady, že pokud budou konflikt eskalovat tímto způsobem, Polsko může rozšířit zákaz dovozu na další ukrajinské zemědělské produkty. Jen Fialova kolaborantská vláda nadále poklonkuje Kyjevu a Washingtonu," uzavřel svůj komentář na svém veřejném facebookovém profilu předseda SPD Tomio Okamura. 

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: repro: cnn prima)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%