Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Zemětřesení v IKEMu. Kvůli podivným milionům rezignoval ředitel

Zemětřesení v IKEMu. Kvůli podivným milionům rezignoval ředitel

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) přijal rezignaci ředitele IKEMu Michala Stiborka a řízením pověřil statutárního zástupce profesora Jiřího Malého. Situaci označil za důsledek vnitřních sporů a kauz z minulosti.

Michal Stiborek
19. srpna 2023 - 11:03

„Od počátku jsem obvinění považoval za opravdu velmi závažná a nebral jsem je na lehkou váhu. Ostatně jako ministr zdravotnictví mám odpovědnost i za zvyšování úrovně českého zdravotnictví a prestiže všech jeho přímo řízených organizací, kam IKEM patří. Proto jsem dnes ráno jednal s ředitelem Michalem Stiborkem, který mi nabídl svoji rezignaci na pozici ředitele IKEM. Jeho rezignaci jsem přijal. Řízením IKEMu v plném rozsahu pověřím statutárního zástupce ředitele, profesora Jiřího Malého, jeho úkolem je především zajistit pokračování kvalitního fungování IKEMu, vyřešení vnitřních sporů, dohled nad bezproblémovou realizací investic a ujištění veřejnosti, že současná situace nemá žádný dopad na fungování nemocnice a péči o pacienty,“ řekl ministr Válek na páteční tiskové konferenci.

„Ministerstvo zdravotnictví se ve spolupráci s prof. Malým nyní zaměří na to, aby se kauzy z minulosti i vnitřní spory, jejichž projevem je mimo jiné i současná kauza, uklidnily a už neopakovaly. Očekávám, že se IKEM vrátí po tomto týdnu k tomu, co je jeho základním smyslem, péči o pacienty a excelentnímu výzkumu,“ dodal Válek.


„Osobní útoky webových novinářů ze serveru Seznam Zprávy, kteří z mého někdejšího, tři roky již neprobíhajícího, legálního podnikání uměle vyrobili dehonestační kauzu, mi bohužel znemožňují pokračovat v péči o dobré jméno IKEM,“ uvedl Stiborek v prohlášení zveřejněném na stránkách nemocnice. Dodal, že svoji pověst hodlá bránit soudní cestou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy totiž není jasné, kde vzal Stiborek desítky milionů korun na své podnikání. V posledních letech tak podle serveru následně vydělal desítky milionů korun díky půjčování peněz na horentní úrok a s vysokými smluvními pokutami. Minimálně v jednom případě podle něj soud konstatoval, že úroky z prodlení byly nemorálně vysoké. Stiborek ve čtvrtečním rozhovoru pro web Blesk.cz odmítl, že by se během svého podnikání dopustil něčeho protiprávního. Informace Seznam Zpráv považuje za řízenou likvidaci a vyřizování účtů.

Psali jsme:

Společnost Glenias House, jejímž je Stiborek jediným jednatelem a majitelem, půjčovala peníze prostřednictvím firmy Califica, do které podle Seznam Zpráv postupně poslala minimálně 54 milionů korun. Califica ovládaná Jaroslavem Holanem, odsouzeným v jiné kauze za zpronevěru, následně půjčovala peníze jednotlivým zájemcům za úrok 48 procent ročně a s vysokými smluvními pokutami i 140 000 korun za den. Glenias House podle něj od svého vzniku vytvořila zisk 50 milionů korun.43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX">(nov, prvnizpravy.cz, foto: repro RadioImpuls)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%