Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Zešílela snad vláda? Ekonom Lukáš Kovanda varuje

Zešílela snad vláda? Ekonom Lukáš Kovanda varuje

Český ekonom Lukáš Kovanda si položil otázku, zda vláda premiéra Petra Fialy (ODS) myslí vážně svůj nápad vzít peníze českým důchodcům a dát je důchodcům kanadským a také německé pojišťovací skupině Allianz. 

Lukáš Kovanda, ekonom
25. srpna 2023 - 09:02

„Český stát má zájem o pořízení plynovodní sítě v zemi. Na čtyři tisíce kilometrů daných plynovodů nyní vlastní firma Net4Gas. Potíž je v tom, že její plynovody nyní už prakticky žádný plyn tranzitně nevedou. Jsou to z hlediska tranzitu v podstatě vyprázdněné roury. Takže vysoce zadlužená firma Net4Gas se tudíž dostává do finanční tísně. Což rmoutí zejména její konečné majitele: německou pojišťovací skupinu Allianz a kanadský penzijní fond OMERS. Fialova vláda nyní Allianzu i kanadským důchodcům může vytáhnout pořádný trn z paty. Na účet českého daňového poplatníka a svým způsobem i na účet českého důchodce, ovšem,“ uvedl Kovanda na sociální síti X.

Upozornil, že společnost Net4Gas je v problémech i proto, že nemůže inkasovat poplatky za tranzit plynu do dalších zemí. Ruský plyn už do Česka neproudí. Získáváme plyn z terminálů na zkapalněný plyn ze západní Evropy. A tento zkapalněný plyn už neteče dál, protože Slovensko a Rakousko opět odebírají především ruský plyn.


„Finanční tíseň společnosti Net4Gas zásadně umocňuje fakt, že při povážlivě tenčících se výnosech z přepravy plynu a pronájmu plynovodů navíc zabředla do obřího dluhu. Ten koncem loňska představoval bezmála 34 miliard korun. Pokud firmu Net4Gas nepřevezme český stát nebo nějaký jiný zájemce, ztrátu 34 miliard budou nějak muset "zalepit“ – půl na půl – Allianz a kanadští důchodci. Jestliže ovšem Fialova vláda plynovody pořídí, podle všeho s nimi převezme i dluh. Takže Allianz, ani kanadští důchodci by v takovém případě nic "zalepovat“ nemuseli. Tedy nemuseli by odepisovat příslušnou ztrátu. Ulevilo by se jim,“ pokračoval dále Lukáš Kovanda.

Stalo by se tak v době, kdy má vláda protlačila Parlamentem rozhodnutí o zpomalení valorizace penzí českých důchodců čili lze podle Kovandy říct, že tyto peníze vezme a dá je kanadským důchodcům.  

Psali jsme:

„Na to, že vládou zvažované pořízení společnosti Net4Gas, je sice možná výhodné pro kanadské důchodce, ale mnohem méně již pro ty české a vlastně celý český stát, upozorňuje ve svém nejnovějším příslušném posudku světově významná ratingová agentura Fitch. Ta letos v květnu společnosti Net4Gas varovně zhoršila rating. Zhoršení ratingu, které v praxi odráží vzestup rizika bankrotu firmy, zdůvodňuje Fitch výše zmíněným citelným poklesem zisku z poplatků za přepravu a pronájmu potrubí,“ zakončil s varováním Kovanda.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%