Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Chytrá nemocniční lůžka pro prevenci vzniku a léčbu proleženin

Chytrá nemocniční lůžka pro prevenci vzniku a léčbu proleženin

Královéhradecká univerzita se podílí na výzkumu systému pro prevenci vzniku a léčbu proleženin.

Chytré nemocniční lůžko
6. července 2020 - 08:00

Odborníci z Univerzity Hradec Králové se věnují výzkumu inteligentního systému, který má v budoucnosti pomáhat odhalit rizika vzniku proleženin (dekubitů), navrhnout preventivní opatření a následně je i uskutečnit. Projekt se uskutečňuje v rámci programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje EPSILON za finanční podpory Technologické agentury České republiky (TA ČR).

Cílem projektu je výzkum a vývoj jednoho ze základních konceptů inteligentního zdravotnického lůžka pro pacienty v kritickém stavu, který napomáhá identifikovat rizika vzniku dekubitů u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko.

Navrhované moderní lůžko je určené pro nemocniční oddělení ARO a JIP. „Systém dokáže v přiměřené míře identifikovat rizika vzniku proleženin a navrhnout možná preventivní opatření. Ošetřující personál návrhy ověří. Poté je systém schopen navrhnout preventivní opatření, aby k proleženinám nedošlo, případně je léčit, pokud jimi pacient trpí,“ uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka. „Koncept inteligentního lůžka je jasným trendem. V této oblasti se v nejbližší době budou odehrávat stěžejní inovační změny, týkající se zdravotnických a pečovatelských služeb. I proto jsme projekt podpořili,“ dodal.


Projekt odstartoval v loňském roce, kdy odborníci začali zkoumat příčiny vzniku proleženin a mapovali pohyby pacientů.

„V současnosti plánujeme konstrukci prototypu systému a jeho testování. Následně pak připravíme technické řešení pro spouštění pilotních testů individuálních polohovacích programů a ovládání jednotlivých částí lůžka. Získaná data bychom pak rádi využili v kontextu dat centrálního nemocničního systému,“ doplnil Filip Studnička z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové, která na projektu spolupracuje se slánskou společností LINET. Ta patří ke světovým lídrům v oblasti výroby zdravotnických lůžek.Tým odborníků plánuje vývoj prototypu inteligentního systému lůžek dokončit v letošním roce. Technologická agentura České republiky do něj vložila téměř 7,8 milionu korun.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Milan Hulínský , Technologická agentura ČR(TAČR).

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:tačr)