Svátek má: Kvido

Regiony

Velikost textu:

Defibrilátor zachraňuje životy v Černé u Bohdanče

Defibrilátor zachraňuje životy v Černé u Bohdanče

Nový defibrilátor, který obec zakoupila pro Jednotku sboru dobrovolných hasičů v obci Černá u Bohdanče pomáhá zachraňovat životy.  Na nákup přispěla Nadace ČEZ částkou 60 tisíc korun.

Defibrilátor
25. ledna 2023 - 08:00

Černá u Bohdanče, malá obec mezi Hradcem Králové a Pardubicemi se stává stále oblíbenějším místem k bydlení. Narůstá zde počet obyvatel a okolní příroda láká turisty, vodní nádrže milovníky rybolovu a letního osvěžení. Příspěvek od Nadace ČEZ pomohl obci pořídit pro Jednotku dobrovolných hasičů automatický defibrilátor. Nákup podpořila částkou 60 tisíc korun. V případě ohrožení života tak mohou dobrovolníci okamžitě pomoci při resuscitaci a záchraně života.

Automatický defibrilátor byl vybrán na základě konzultace se Záchranou službou Pardubického kraje, která má stejná zařízení ve svých vozech. Stejný druh zařízení umožňuje záchranářům po příjezdu na místo události pacienta přepojit na jejich zařízení bez potřeby výměny elektrod na těle pacienta.

Automatický defibrilátor – AED je přístroj řízený mikroprocesorem a mohou ho obsluhovat vyškolení zachránci i laici. Po zapnutí přístroje se okamžitě aktivuje hlasová i obrazová nápověda a instruuje zachránce, co přesně mají dělat. Pokud je výboj – defibrilace provedena do 3 – 5 minut od kolapsu, zvyšuje se pravděpodobnost obnovení srdečního rytmu o 50 – 75 procent.

Okamžitým použitím defibrilátoru se tak výrazně zvyšuje šance na záchranu lidského života. „Nadaci ČEZ za příspěvek, kterým podpořila náš projekt většinovou částkou moc děkuji. Přeji všem, aby toto zařízení nebylo potřeba a pokud ano, tak aby odvedlo dokonalou práci a zachránilo, co nejvíce životů,“ říká Luděk Pilný, starosta obce Černá u Bohdanče.

Nadace ČEZ opět otevírá grant Stromy

Defibrilátor již slouží a je v obci k dispozici. V současné době probíhá jeho registrace do databáze složek Integrovaného záchranného systému, aby byla možná jeho okamžitá aktivace v případě potřeby.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:čez)Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
71%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%