Svátek má: Ctirad

Regiony

Velikost textu:

Do knihoven a informačních center se vydali policisté s pomněnkami

Do knihoven a informačních center se vydali policisté s pomněnkami

Modrými kvítky policisté připomínají Mezinárodní den pohřešovaných dětí.

Pomněnkový den
27. května 2020 - 08:00

V pondělí 25. 5. 2020 se policisté a policistky Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje zapojili do celostátní informační kampaně s názvem Pomněnkový den, která je připomínkou Mezinárodního dne pohřešovaných dětí.

Cílem této akce je větší informovanost o problému pohřešovaných dětí a současně větší zapojení široké veřejnosti do pátrání po nich. Právě proto jsme zamířili do knihoven a informačních center měst a obcí, tedy do míst, kam v době rozvolňování opatření proti nákaze koronavirem, opět začínají přicházet lidé nejrůznějšího věku, profesí i zaměření. Po dohodě s provozovateli jsme právě tam umístili osvětové letáčky k tématu pohřešovaných dětí a zároveň pro příchozí připravili malou pozornost ve tvaru modré pomněnky. S kytičkami pomněnek se mohou lidé setkat v knihovně a na radnici v Náchodě, v dětském i dospělém oddělení knihovny v Rychnově nad Kněžnou, v knihovně v Trutnově, ale též čtenáři a čtenářky v Jičíně, Nové Pace i v Lázních Bělohrad.

Snažíme se Vám tím připomenout, že Policie ČR každoročně pátrá po stovkách ztracených a pohřešovaných dětí, z nichž většinu se podaří najít během několika málo hodin. Ale některé z nich, bohužel, se díky tragickým náhodám nebo i kriminálnímu jednání jiných lidí, zpátky domů již nikdy nevrátí. Současně upozorňujeme také na stále rostoucí nebezpečí navazování kontaktů dětí s cizími lidmi v online prostředí, ze kterých se mohou vyklubat sexuální predátoři a zločinci. Proto chceme Vaši pozornost nasměrovat také na kampaň #DontBeAnEasyCatch (#nebudsnadnymtercem), zaměřenou na informování a vzdělávání dětí a mládeže v online navazování kontaktů.

Ještě mnohem víc informací k problematice pohřešovaných dětí najdete na stránkách www.pomoztemenajit.cz, kde kromě množství užitečných materiálů můžete shlédnout i nově vytvořené animované video k pohřešovaným osobám, určené pro děti od 10 let.


Nyní si shrneme, jak postupovat, když někoho postrádáme a nevíme, kde je:
Nejprve, než půjdete na policii, nebo zavoláte na linku 158, je nutné:
  • yhodnotit situaci, je rozdíl, zda jde o dítě, dospělou osobu, osobu nemocnou, dezorientovanou, ohroženou na životě apod.
  • není ostuda, že je vyhlášeno pátrání v médiích, mnohdy právě díky nim se pohřešovaná osoba nalezne, veřejnost často výrazně pomůže.

U dětí a mladistvých nejdřív zjistěte následující:
  • obvolejte známé, kamarády, příbuzné, možná místa, kde by dotyčné dítě či mladistvý mohl být
  • důkladně prohledejte byt, dům, okolí, zahradu, sklepy, půdy
  • podívejte se, zda doma nezmizely doklady, oblečení, peníze, spacák, mobilní telefon, věci osobní potřeby, které by mohl mít pohřešovaný u sebe

Pokud již jdete na Policii ČR nahlásit pohřešovaného, nebo se chystáte učinit oznámení na linku 158, nezapomeňte si připravit:
  • doklady
  • aktuální fotografii
  • pokuste si vybavit  podrobný popis osoby
  • oblečení, které by pohřešovaný mohl mít na sobě
  • nezapomeňte uvést jeho zdravotní a psychický stav, případně informaci, která může být pro pátrání důležitá

Královéhradeckénovinky.cz informovala por. Mgr. Eva Prachařová, komisař Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:pčr)