Svátek má: Naděžda

Regiony

Velikost textu:

Dobrovolným hasičům ve Velké Jesenici se lépe dýchá

Dobrovolným hasičům ve Velké Jesenici se lépe dýchá

Nové dýchací přístroje i s vybavením již používají příslušníci Sboru dobrovolných hasičů ve Velké Jesenici. Pomocí aplikace EPP – Pomáhej pohybem Nadace ČEZ přispěla částkou 100 tisíc korun.

Hasiči ve Velké Jesenici
24. června 2021 - 08:00

Moderní dýchací přístroje, které si jednotka pořídila díky Nadaci ČEZ, zvýší její akceschopnost a ochrání i zasahující požárníky. Pomocí aplikace EPP Pomáhej pohybem uživatelé vysportovali a přidělili body SDH, které Nadace ČEZ proměnila v příspěvek v hodnotě 100 tisíc korun. Za dané prostředky si jednotka pořídila 4 moderní dýchací přístroje s příslušenstvím a tlakovými lahvemi. Díky nákupu daného typu dýchacích přístrojů jednotka nahradila a následně vyřadila již staré přístroje Saturn S7, které byly na hraně své životnosti.

Nové přístroje mají menší hmotnost, jsou stabilnější, na zádech mají ramenní a bederní popruhy a jsou mnohem komfortnější na nošení a hlavně bezpečnější. Vyváděcí maska se může připojit na přístroj a tlakové lahve mají větší zásobu vzduchu. Sbor dobrovolných hasičů ve Velké Jesenici nedaleko města Náchod má dlouholetou tradici a čítá 80 příslušníků.

„Příslušníci jednotky dobrovolných hasičů pomáhají Obecnímu úřadu i občanům chránit majetek a obydlí. Jsou pro nás a naši obec prostě nepostradatelní,“ říká Petr Jeništa, starosta obce. „Příspěvek od Nadace nám velmi pomohl a děkuji všem sportovcům, kteří se zapojili do aplikace Pomáhej pohybem a pomohli nám svými výkony získat 100 tisíc od Nadace ČEZ,“ doplňuje Petr Jeništa.

Dobrovolní hasiči zasahují při mimořádných událostech, kdy jsou ohroženy životy a zdraví lidí, zvířat, majetek, nebo životní prostředí. Jednou z mnoha činností sboru jsou také zásahy u dopravních nehod a v posledních letech se podílejí na pomoci a likvidaci při povodních (Pulice, Dobruška, Jaroměř, Třebešov, Praha - Zbraslav…) v postižených regionech. Sbor dobrovolných hasičů Velká Jesenice spadá pod Obecní úřad, který jmenuje velitele a starostu místní jednoty a zodpovídá za jeho existenci ze zákona. A Jeseničtí hasiči si vychovávají i své nástupce a věnují se dětem a mládeži, podílí se i na sportovním a kulturním životě obce.

Český červený kříž v Jičíně má nové vybavení

Sportovně-charitativní aplikaci EPP-Pomáhej pohybem s nadsázkou využívá každý 20. obyvatel České republiky. Od jejího spuštění v květnu 2015 si ji totiž stáhlo přes 516 tisíc lidí. Dohromady s ní strávili přes 713 let a 890krát obkroužili Zeměkouli kolem rovníku. U příležitosti svých 6. narozenin přichystala „EPPka“ svým fanouškům novou funkci virtuálních týmů. Do podpory vybraných neziskových projektů se tak mohou společně zapojit třeba školní třídy, sportovní družstva nebo rodiny.

Hrad Vysoký Chlumec vlastnil mnoho staletí rod Lobkowiczů

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

(jv.kralovehradeckenovinky.cz foto:čez)