Svátek má: Antonín

Regiony

Velikost textu:

Hradec Králové uzavřel školy, školky a jesle

Hradec Králové uzavřel školy, školky a jesle

S ohledem na vládní nařízení a znovu vyhlášený nouzový stav dochází opět ke změnám v omezeních a provozu některých městských zařízení.

Hradec Králové
3. března 2021 - 08:00

Od pondělí také Hradec Králové uzavírá všechny své základní a mateřské školy a jesle. Výjimku tvoří pouze tři základní školy Josefa Gočára, Štefcova a Sever v Lužické ulici a mateřská škola Kamarád ve Veverkově ulici, které jsou určené pro děti pracovníků integrovaného záchranného systému. Omezení se v následujících dnech vztahuje také na chod dětských hřišť, která není doporučeno navštěvovat. Pro veřejnost zůstávají naopak k dispozici výdejní okénka v budovách městské knihovny. Neměnné jsou také otevírací hodiny hradeckého úřadu, preferováno je však vyřizování požadavků prostřednictvím online či telefonické komunikace.

„Situace na školách v Hradci Králové naštěstí nebyla nijak dramatická, ale je pravdou, že se mírně zhoršila oproti jiným měsícům během epidemie. V minulém týdnu fungovaly základní školy všechny, zavírat jsme ale postupně museli jednotlivá pracoviště mateřských škol,“ říká primátor Alexandr Hrabálek.

Město má na svém území 33 poboček mateřských škol, v minulém týdnu jich sedm z nich muselo být uzavřeno. „Ty důvody jsou dvojí, jednak kvůli nedostatku pedagogického personálu na pracovištích a samozřejmě pak z důvodu výskytu karantény či onemocnění covid-19,“ doplňuje primátor. Kromě základních škol a mateřských škol jsou od dnešního dne také uzavřeny Jesle Orlická. „Přistupujeme k tomu jednak se záměrem přispět k omezení šíření epidemie, kdy nejmenší děti jsou nejčastěji bezpříznakoví přenašeči, jednak z důvodu komplikací se zajištěním stravy, protože kuchyň MŠ, která vaří i pro jesle, je uzavřena. O odpuštění poplatku za jesle bude v příštím týdnu rozhodovat rada města,“ dodává primátor.

Nové omezení se vztahuje také na provoz dětských hřišť, vláda doporučila jejich uzavření. „Ačkoliv zcela respektujeme doporučení vlády, rozhodli jsme se dětská hřiště neuzavírat. Ještě dnes budou opatřena informačními cedulkami a dezinfekcí. Možnost návštěvy hřiště jsme se rozhodli ponechat na úsudku občanů a jejich zodpovědnosti,“ říká Pavel Marek, náměstek primátora pro oblast správy městského majetku.

Změny se naopak neočekávají v městské knihovně. Stále může mít v provozu výdejní okénka, která ještě tento týden budou fungovat na sedmi místech, a to včetně hlavní budovy ve Wonkově ulici. V následujících dnech by se okénka měla rozšířit o budovu v Kuklenách, která doposud procházela rekonstrukcí.Magistrát města nemění úřední hodiny, pro komunikaci s úřadem je ale preferována telefonická nebo online forma. Pro vyřízení záležitostí na úřadě, kdy je osobní návštěva budovy nezbytná, je doporučeno využívat online rezervační systém. Občané rovněž musí dbát na dodržování hygienických a bezpečnostních opatření, jako je ochrana dýchacích cest minimálně chirurgickou rouškou, řádné rozestupy a využívání dezinfekce, která je klientům k dispozici na chodbách úřadu.

Královéhradeckénovinky.cz informovala Bc. Kateřina Šmídová, tisková mluvčí, Magistrát města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)