Svátek má: Kristián

Regiony

Velikost textu:

Jičín se uchází o lavičku Václava Havla

Jičín se uchází o lavičku Václava Havla

Důležité je zdůraznit, že město se bude o lavičku ucházet, čili ani po vybrání lokality není její instalace jistá.

Jičín
5. května 2021 - 08:00

Člen Zastupitelstva města PhDr. Josef Novotný vznesl návrh, že by se Jičín mohl ucházet o umístění tzv. lavičky Václava Havla, od jehož úmrtí v prosinci uplyne 10 let. Jičín by tak trvale připomínal významnou osobnost prvního českého prezidenta a představitele předlistopadového demokratického disentu.

Zastupitelstvo záměr podpořilo. Klíčová otázka spočívá ve výběru důstojného místa v Jičíně. Záměr již projednaly i Komise kulturní a Komise pro cestovní ruch. Návrhů na umístění lavičky bylo značné množství, například Husova ulice, ulice Pod Koštofránkem, Libosad, parčík u památníku K. H. Borovského u lipové aleje, ovšem nejvíce návrhů se vázalo k lokalitě zámecké zahrady. Zástupci města proto k jednání přizvou autora zámecké zahrady, Ing. arch. Zdeňka Sendlera. Po vytipování několika lokalit se město chce obrátit na veřejnost s anketou. V plánu je vyhlásit ji v červnovém čísle Jičínského zpravodaje.

Motocyklový závod Cena města Jičína se uskuteční v červnu

Důležité je zdůraznit, že město se bude o lavičku ucházet, čili ani po vybrání lokality není její instalace jistá. Vzhledem k významnému výročí úmrtí bude uchazečů o lavičku jistě mnoho. Tím více je důležité vybrat zajímavou a důstojnou lokalitu, kam by mohla přijít. Protože každá lavička V. Havla je autorským dílem, náklady se odhadem pohybují v řádu několika set tisíc korun. Město hodlá lavičku financovat ze svého rozpočtu, zároveň ale uvažuje o vypsání veřejné sbírky, protože jsou ohlasy, že někteří občané by k financování rádi přispěli. O záležitostech lavičky Václava Havla bude město dále informovat.  

Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)