Svátek má: Kristián

Regiony

Velikost textu:

Kiosky na Pražském mostě čeká rekonstrukce i nový nájemce

Kiosky na Pražském mostě čeká rekonstrukce i nový nájemce

Poslední secesní kiosek u Pražského mostu na Tylově nábřeží v Hradci Králové čeká rekonstrukce, kterou, stejně jako u tří předchozích, zajistí Správa nemovitostí Hradec Králové.

Kiosky na jižní straně Pražského mostu
21. května 2021 - 08:00

Na tuto generální opravu včera radní města schválili 5,5 milionu korun, finance ale bude muset projednat ještě zastupitelstvo města. Kiosky na Pražském mostě ožijí také novým záměrem, do toho nejmenšího na Eliščině nábřeží se v nejbližších týdnech nastěhuje prodejna točené zmrzliny.

„Tato lokalita je vstupní bránou do starého města a je třeba, aby nejen dobře vypadala, ale ožila jako v dobách své největší slávy. Tři kiosky již máme opravené, nyní jsme v radě schválili přesun finančních prostředků ve výši 5,5 milionu korun na generální opravu toho posledního, který se nachází na Tylově nábřeží. Dříve se v tomto kiosku nacházelo rychlé občerstvení. Renovaci kiosku zajistí opět Správa nemovitostí Hradec Králové,“ říká náměstek primátora pro oblast správy majetku města a městských organizací Pavel Marek.

Výši finančních prostředků na opravu kiosku bude ještě na svém květnovém zasedání schvalovat zastupitelstvo. V případě, že se během letošního roku podaří vysoutěžit zhotovitele, mohla by být rekonstrukce kiosku zahájena začátkem příštího roku. Poté by měl být opět určen k pronájmu. Budoucí nájemce by neměl kiosek stavebně upravovat nebo zde umístit reklamu v nesouladu se stanoviskem odboru památkové péče.

Za stejných podmínek přivítá nového nájemce nejmenší kiosek na Eliščině nábřeží, a to už za několik týdnu. Soukromý provozovatel zde plánuje zahájit prodej zmrzliny. „O pronájem této rotundy byl zájem, přihlásilo se nám jedenáct zájemců. Rozhodujícím kritériem, pokud zájemci dodrželi stanovené podmínky, byla cena,“ dodává náměstek Marek.

Naopak druhý kiosek na Tylově nábřeží, kde se dříve nacházela prodejna punčochového zboží, svého nájemce teprve hledá. V tomto kiosku nebude možné provozovat například kavárnu, občerstvení nebo prodej zmrzliny, rotundu je možné využít pouze pro prodej zboží. Nyní běží výběrové řízení na nájemce, kteří mohou své nabídky podávat do 10. června.

Do budovy v Tomkově ulici se nastěhuje biskupské gymnázium

Autorem historických secesních kiosků je Jan Kotěra, který v roce 1910 připravil projekt, podle něhož byly v letech 1911–1912 postaveny.

Augustiniánský klášter v Roudnici měl být jenom pro české kanovníky

Královéhradeckénovinky.cz informovala Bc. Kateřina Šmídová, tisková mluvčí, Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.mmhk)