Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Město Jičín řeší propad příjmů do rozpočtu

Město Jičín řeší propad příjmů do rozpočtu

Rada města vzala na vědomí zprávu o plnění rozpočtu města k 31.květnu 2020. Do hospodaření zasáhla epidemie onemocnění Covid-19.

Jičín
16. června 2020 - 08:00

V dubnu 2020 byly daňové příjmy do městského rozpočtu ve výši 13 606 000 Kč, v květnu 11 564 000 Kč. Příjmová část rozpočtu je prozatím plněna, pokud jde o daňové příjmy, ve výši 33,21 procent. Dle stanoviska Ministerstva financí ČR může město Jičín se zohledněním počtu obyvatel očekávat propad v daňových příjmech ve výši 42 080 000 Kč. Rozpočtové určení daní bude poníženo o 14 388 000 Kč z důvodu kompenzačního bonusu pro soukromníky. Lze očekávat také výpadek v dalších položkách, například v parkovném, nájemném za nebytové prostory a podobně, takže celkový výpadek příjmu by měl dosáhnout 66 968 000 Kč.

Rada města již dříve rozhodla, že větší investiční akce nebudou stornovány a že se zrealizují dle plánu, a to z důvodu, že všechny jsou nezbytné a mnohé jsou navíc podpořené dotací. Jde o dokončení Polyfunkčního komunitního centra na autobusovém nádraží, přestavbu podkroví a modernizaci učeben na ZŠ Husova, výměnu tobogánu v Aqua Centru, rekonstrukci Čestného dvora ve Valdštejnské lodžii, přestavbu vzduchotechnicky ve sportovním areálu, rekonstrukci ulice Jaselská, zateplení a rekonstrukci domu v ul. Na Jihu a regeneraci sídliště Husova. Tyto akce budou zrealizovány.    

Protože rozpočet na rok 2020 byl postaven jako výdajově a příjmově vyrovnaný, město Jičín hledá způsob, jak výpadek ve výši 66 968 000 Kč překlenout. V příjmové části se rýsuje záměr prodeje pozemků v průmyslové zóně a také navýšení dotace pro Sociální služby města Jičína od Královéhradeckého kraje. Dále dojde ke snížení provozních příspěvků pro základní školy o 5 procent, snížení městských dotací a grantů o 12,5 procenta a nerealizování některých akcí.  Kupříkladu se nekonaly Valdštejnské slavnosti, pohádkový festival se uskuteční v omezené míře, sníží se provozní výdaje městského úřadu, dále například jsou pozastaveny akce jako výměna nákladového výtahu v domově pro seniory, obnova vozového parku, instalace klimatizace v Arisu a podobně. Tyto úpravy dle očekávání sníží schodek na 25 367 900 Kč. Město ho pokryje pomocí kontokorentních úvěrů, které má sjednány u KB a ČSOB.


„V tomto textu není započítána projednávaná státní kompenzace pro obce ve výši 1200 Kč na občana. V době psaní textu ještě nebyla schválena," upřesňuje mluvčí Jan Jireš.

Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)